Београд, 10. април 2008. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да информационо-комуникационе технологије у систему здравствене заштите имају потенцијал који ће бити искоришћен у циљу помоћи грађанима и здравственим радницима због сигурније, квалитетније, рационалније и боље интегрисане здравствене заштите.
Милосављевић је на првој конференцији о информационим технологијама у здравственом систему Републике Србије под називом "Информатика у здравству 2008" истакао да ће у наредне три године Министарство здравља развијати институционални оквир који ће омогућити несметан и правовремени развој свих поткомпоненти здравственог информационог система.
Представљајући досадашње резултате ресорног министарства на увођењу информационих технологија, он је подсетио на то да је процес увођења ових технологија у здравствени систем Србије почео 2002. године и да се наша земља у тај посао укључила релативно на време, будући да ниједна држава у окружењу није стигла даље.
Државни секретар Министарства здравља Невена Карановић објаснила је да прва конференција о информационим технологијама у здравственом систему Србије има циљ да прикаже досадашње резултате рада у овој области и да укаже на проблеме на које наилазимо.
Карановић је нагласила да су највећи проблеми за увођење информационо-комуникационих технологија у здравствени систем Србије из области законодавства, с обзиром на то да су закони прављени онда када нису постојале те технологије.
Она је такође напоменула да постоје проблеми са коришћењем електронског потписа који би могао да послужи за бржи проток информација, брже издавање рецепата и евидентирање рецепата у Републичком заводу за здравствено осигурање.
Увођењем информационо-комуникационих технологија у здравствени систем пацијенти би код лекара доносили електронске здравствене књижице путем којих би лекари у било којој умреженој здравственој установи у Србији имали увид у здравствену документацију пацијента, прецизирала је државни секретар.
Према њеним речима, увођењем тог система у здравство била би очувана приватност пацијента, а квалитет здравствених информација би био на високом нивоу.
Данашња конференција организована је на искуствима пилот пројеката домова здравља и болница у Србији, при чему је први пројекат био спроведен у Дому здравља Краљево, навела је Карановић и додала да је једна од компоненти пројекта развој софтвера за примарну здравствену заштиту, што је била полазна основа за прављење софтвера у здравственом систему уопште.
На данашњој конференцији, којој су присуствовали директори здравствених установа из Србије, најављено је да би увођење информационих технологија у здравству могло бити завршено до 2015. године.