Београд, 9. април 2008. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић и министар за државну управу и локалну самоуправу Милан Марковић саопштили су данас да ће запослени који плате примају из буџета у априлу добити једнократну помоћ и повећање зарада од три до пет одсто.
 |
Јанко Гузијан, Милан Марковић и Томица Милосављевић |
Милосављевић и Марковић су на конференцији за новинаре прецизирали да ће запослени у здравству и просвети добити једнократну помоћ од 3.000 динара и повећање зарада од пет одсто, док ће запослени у државној управи, територијалној аутономији и локалној самоуправи добити једнократну помоћ од 5.000 динара и повећање зарада од три одсто.
Марковић је такође навео да ће запослени у области културе добити у априлу једнократну помоћ од 5.000 динара и изразио очекивање да ће предлог о повећањима плата и једнократној помоћи сутра бити усвојен на седници Владе, будући да не угрожава стабилност буџета Србије.
Он је додао да би на сутрашњој седници Владе требало да буде усвојена и уредба којом се повећавају коефицијенти плата запосленима у локалној управи и територијалној аутономији за 6,6 одсто и основица за два одсто.
Милосављевић је објаснио да је иницијатива о повећању зарада и подели једнократне помоћи потекла са састанка председника Републике Бориса Тадића са представницима синдиката и да за циљ има ублажавање социјалних последица због раста цена на тржишту.
Иницијатива је усмерена и на приватне послодавце да награде своје раднике пред ускршње празнике, навео је министар и истовремено најавио да ће до краја априла бити расписан конкурс за 1.000 станова за запослене у здравству.
Према његовим речима, у здравству има приближно 110.000 запослених, а повећање зарада у просвети добиће више од 120.000 запослених, у локалној самоуправи 22.000 и у државној управи 40.000 људи.
Државни секретар Министарства финансија Јанко Гузијан указао је на то да је за најављена повећања плата и једнократну помоћ издвојено до 500 милиона динара, што је мање од 0,5 одсто од укупне суме за плате за 2008. годину, која износи 200 милијарди динара.