Београд, 3. април 2008. године – Представници Владе Републике Србије оштро су осудили данашњу ослобађајућу пресуду коју је Хашки трибунал донео у случају бившег премијера Косова и једног од команданата ОВК Рамуша Харадинаја.
Министар за Косово и Метохију Слободан Самарџић истакао је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, да је то катастрофална одлука Хашког трибунала, која ће имати политичке, моралне и правне последице по правду, а могуће и по мир и стабилност на Косову и Метохији.
Он је оценио да ослобађање Харадинаја говори да заправо међународне правде нема када је реч о злочинима почињеним на територији бивше Југославије, и подсетио на то да је за Харадинаја оптужница била добро направљена, са пуно јаких индиција и великим бројем сведока.
Имамо прилику да једног ратног злочинца имамо на Косову и Метохији као човека који ће наставити да се бави политиком. То даје додатно светло које ћемо имати у државном послу око очувања Косова и Метохије као дела Србије, нагласио је Самарџић и додао да је Хашки трибунал овом одлуком "долио уље на ватру" по питању Косова.
Министар је подсетио на то да је тужилаштво тражило казну од 25 година, да су два сведока убијена у току суђења, као и да је пре две године и Фатмир Лимај ослобођен оптужнице за злочине над Србима.
Самарџић је саопштио и да је Влада Србије данас усвојила Информацију о организовању и спровођењу избора за народне посланике и локалних избора на Косову и Метохији заказаних за 11. мај 2008. године.
Он је навео да ће Влада Србије упутити допис УНМИК-у са захтевом за одржавање тих избора због компликоване процедуре око њихове организације.
Министар је указао на то да су избори расписани за целокупну територију Србије, па да се, у складу с тим, односе и на територију Космета.
Самарџић је нагласио да се посебан део данас усвојене Информације односи на организовање локалних избора за интерно расељена лица, која ће гласати на местима на којима гласају и за парламентарне изборе.
Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић оценио је на конференцији да је ослобађање Харадинаја црни дан за међународну правду и да је одлука о ослобађању скандалозна и због тога што је суђење било праћено притисцима на сведоке и убиствима.
Данас су цео систем међународне правде и будућност и помирење између народа на Балкану добили велики ударац, а одговорност за то сносе они који руководе Хашким трибуналом, нагласио је Ђелић.
Он је саопштио и да је Влада Србије данас усвојила Нацрт финансијског споразума са Европском комисијом у износу од приближно 170 милиона евра претприступне помоћи, који се односи на 36 пројеката.
Ђелић је навео да ће споразум бити потписан сутра у Београду и да је реч о првој транши бесповратне помоћи ЕУ Србији у износу од милијарду евра, у периоду од 2007. до 2011. године.
Према његовим речима, од 170 милиона евра, за равномерни регионални развој Србије намењено је око 40 милиона, за речни информациони систем 11 милиона, за избеглице и интерно расељене 10 милиона.
Исто толико планирано је за реформу хитне медицинске службе, седам милиона евра намењено је за студенте у Србији кроз "Темпус" програм, за подршку конкурентности наше привреде биће издвојено око три милиона, док ће два милиона евра бити додељено Институту за обуку судија, навео је Ђелић.
Он је најавио да би прва средства требало да стигну у току лета, као и да ће сутра у Палати Владе Србије бити потписани програми који се односе на прекограничну сарадњу са Хрватском, Босном и Херцеговином и Црном Гором у вредности од приближно пет милиона евра.
Ђелић је саопштио и да је Влада Србије данас утврдила основицу за обрачун и исплату плата професионалних припадника Војске Србије, чиме су њихове зараде изједначене са примањима цивила.
Потпредседник Владе навео је пример да ће лекари који раде у војним установама по зарадама бити изједначени за колегама у цивилним здравственим установама, и оценио да ће на тај начин бити побољшан материјални положај припадника Војске.
Он је прецизирао да је издвојено приближно два милиона динара помоћи за 180 материјално угрожених становника општине Нови Пазар, и додао да је Влада издвојила и око 50 милиона динара за подршку руралном развоју како би се побољшали услови живота наших грађана на селу.
Ђелић је саопштио да данас на седници Владе није усвојен Предлог закона о ратификацији Споразума у области енергетике са Руском Федерацијом зато што техничка влада нема законску могућност да предлаже законе Скупштини Србије.
Он је рекао да је свим министрима подељено обавештење Републичког секретаријата за законодавство у којем је наведено да по Закону о Влади, у члану 17 стоји да Влада којој је престао мандат може да обавља само текуће послове и да не може Народној скупштини да подноси предлоге закона или других општих аката.
Ђелић је такође додао да се Споразум може примењивати и у домену нафте и у домену гаса пре него што се ратификује.
Министар трговине и услуга Предраг Бубало оценио је на конференцији да ће због данашње одлуке Владе да не стави на дневни ред Предлог закона о ратификацији енергетског споразума бити одложена велика гринфилд инвестиција "коју је Србија имала у рукама".
Одлагање може имати и негативни утицај на билатералне односе са Русијом, на шта указује тон писма које је упутио министар енергетике и индустрије Русије Виктор Христенко 21. марта, указао је Бубало.
Он је саопштио да је Христенко у писму представницима Владе Србије навео да је Русија ратификовала споразум и изразио забринутост због могућег одлагања ратификације у Србији.
Министар је оценио да је гасовод потребнији Србији него Русији, и да је због тога Србија требало прва да га ратификује.
Бубало је истакао да је Секретаријат за законодавство, изјашњавајући се о надлежностима техничке владе, дао тумачење да Влада може да обавља све неодложне послове, а ратификација и примена споразума је, како је навео, хитан посао.
Према његовим речима, по Уставу Србије, Народна скупштина може да заседа о неодложним пословима, а под ту категорију може да се подведе и доношење закона којима се потврђују уговори, ако су околности такве да се они хитно морају ратификовати.
Министар финансија Мирко Цветковић саопштио је да је Влада Србије данас донела одлуку да формира радну групу која ће следеће недеље посетити фабрику "Магнохром" у Краљеву и информисати се на месту догађаја о проблемима у приватизацији.
Цветковић је рекао да до одржавања седнице Владе није била припремљена информација о захтеву радника "Магнохрома" да им се исплате заостале зараде, тако да је донета само одлука о формирању радне групе.
У радној групи биће потпредседник Владе Божидар Ђелић и представници министарстава економије и регионалног развоја, рада и социјалне политике, финансија и инфраструктуре, као и саветник председника Владе Србије Слободан Лаловић, прецизирао је министар финансија.