Београд, 1. април 2008. године – Министар вера у Влади Републике Србије Радомир Наумов изјавио је данас да је Влада Србије за програм верског образовања ове године издвојила 215 милиона динара, што је за 12 милиона динара више него претходне године.
 |
Милан Брдар, Радомир Наумов и Љубивоје Стојановић на данашњој конференцији за новинаре |
Наумов је на конференцији за новинаре истакао да је верско образовање по важности у равни других стручних образовања и да је један од најважнијих циљева Министарства вера да се средње верске школе поново укључе у јавни систем образовања, а ученицима омогући право уписа на високе школе и факултете.
Он је најавио да би две верске средње школе до јесени требало да буду укључене у јавни систем образовања Србије, при чему оне имају обавезу да, уз верске, у програм уврсте и општеобразовне предмете.
Према његовим речима, Министарство вера је, имајући у виду лоше материјално стање ових школа, предвидело помоћ за њих у износу од 150 милиона динара.
Та средства биће расподељена на десет средњих школа, међу којима су Бискупијска класична гимназија "Паулинум" у Суботици, Богословија Светог Саве у Београду, богословије у Сремским Карловцима, Крагујевцу, Нишу, Цетињу, Фочи, богословија манастира Крка и Београдска исламска средња медреса и Гази Иса-бегова медреса у Новом Пазару, прецизирао је министар.
Он је указао на то да је важан циљ Министарства и унапређење високог теолошког образовања, уз материјалну помоћ од 52 милиона динара, која је намењена за стипендирање 800 студената београдског Православног богословског факултета, Академије Српске православне цркве за уметност и конзервацију, Теолошко-катихетског института у Суботици и Факултета исламских наука у Новом Пазару.
Наумов је подсетио на то да се више од половине укупног броја ученика у Србији определило за верску наставу и нагласио да је задатак Министарства вера да подржи и образовање вероучитеља свих цркава и верских заједница.
Државни секретар Министарства вера Милан Брдар рекао је да је у остваривању поменутих циљева веома важна координација с министарствима просвете и науке, и указао на то да треба имати у виду да је и теологија наука.
Саветник министра за верско образовање Љубивоје Стојановић рекао је да је мото верског образовања „јединство у различитостима" и да сви његови актери, посебно цркве и верске заједнице, треба да буду дубоко свесни заједничке одговорности у стварању праведнијег и моралнијег друштва.
Основна мера није да сви мислимо исто, већ да сви будемо добронамерни једни према другима, истакао је Стојановић.