Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Србији силом одузет део територије што доводи у питање њену европску будућност

Србији силом одузет део територије што доводи у питање њену европску будућност

Београд/Брдо код Крања, 29. март 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас на скупу шефова дипломатије ЕУ на Брду код Крања да је, иако су се грађани Србије 2000. године изборили за демократију, нашој земљи силом одузет део територије, што је довело у питање њену европску будућност.

Јеремић је истакао да би да се дебата о насилном прекрајању граница Србије догодила јуна 1999. године, без обзира на кршење међународног права, њен резултат вероватно изазвао далеко мање потреса у свету.

До тога тада није дошло. Србија је у време диктатуре остала целовита, рекао је он и додао да је Србија тада добила потврду свог интегритета у виду Резолуције 1244 СБ УН.

Међутим, како је навео, пошто су грађани Србије збацили тај режим и после бројних избора на којима су без изузетка побеђивале продемократске странке, “неки кажу да део наше земље више не припада нама”.

Јеремић је навео да неки од оних који говоре да Србија више нема права на “неопходан елемент свог националног идентитета” припадају Унији којој Србија жели да се придружи и упитао “како то да не уназади Србију”.

Према његовој оцени, мора се пронаћи демократски одговор на изазове који се постављају и то је једини начин на који се може добити легитимно решење за будући статус целокупне Србије и остатка региона.

Министар спољних послова је рекао и да није истинита сумња у спремност Владе Србије да потпише Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ и апеловао на своје европске колеге да што пре то омогуће.

Он је указао на то да парламентарни избори у Србији 11. маја представљају најважније изборе од октобра 2000. године и додао да ће њихов резултат, какав год да буде, имати радикалне последице по будући развој Србије и западног Балкана.

Верујем да је пред нама критична битка за европску душу западног Балкана. Она ће се водити на биралиштима широм Србије. Оно што нико не може да уради јесте да предвиди резултат. Многи фактори ће бити у игри, рекао је Јеремић, истичући да ће на одлуку бирача утицати питање Косова и Метохије.

Министар спољних послова је указао на то да огромна већина у Србији није спремна да се одрекне суверенитета над Косметом.

То је, на крају, и став нашег Устава. Није јасно да ли би иједна другачија политичка платформа могла добити довољну подршку бирача да уђе у Скупштину Србије, објаснио је Јеремић.

Он је изразио забринутост да се Србија данас налази даље од Европске уније него икада пре 2000. године и додао да је европска идеја у Србији сада први пут у дефанзиви од пада Слободана Милошевића.

То је пре свега због подршке једностраном проглашењу независности Косова коју су пружили неки од вас. Европа је данас у очима многих у Србији повезана са тим нелегалним актом и то је довело до велике неизвесности, нагласио је Јеремић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs