Београд, 28. март 2008. године – Министар омладине и спорта у Влади Републике Србије Снежана Самарџић-Марковић изјавила је данас да ће сви резултати истраживања "Свакодневица младих у Србији" наћи конкретну примену у Националној стратегији за младе.
Самарџић-Марковић је на конференцији за новинаре, на којој су представљени резултати истраживања које је наручило Министарство омладине и спорта, а спровео Институт за психологију, истакла да би ова стратегија требало да буде усвојена 31. марта.
У изради овог документа, како је подсетила, учествовало је 12 министарстава, 30 ресурсних центара, 10 јединица за праћење и подршку, саветодавни одбор и саветодавно тело, невладине организације и јавност.
Веома сам поносна на то што смо у сразмерно кратком року успели да завршимо овај, по мом мишљењу, изузетно квалитетан документ, истакла је она и поручила да морамо обезбедити боље услове за квалитетан живот младих у Србији и тако их подстаћи да се враћају у земљу, а не да из ње иду.
Координатор пројекта и истраживач Института за психологију Ивана Степановић саопштила је да је истраживање обављено на 4.845 испитаника у 26 средњих школа из девет градова Србије.
Степановић је навела да су међу младима најпопуларније личности из јавног живота глумица Анђелина Жоли, певачица Светлана Ражнатовић и спортисти Ана Ивановић и Новак Ђоковић.
Она је предочила да је истраживање показало да трећина ученика уопште не чита или чита само ако мора, док готово половина младих не одлази у музеј или позориште.
Према њеним речима, најслушаније врсте музике међу младима су фолк и рок, које слуша приближно 62 одсто младих, а затим следи техно музика за коју се определило 58 одсто испитаника.
У истраживању се наводи и да 85 одсто младих користи рачунар код куће, а чак 98 одсто њих поседује мобилни телефон, указала је Степановић.
Она је навела и да велики број младих не прати политику, али је већина ипак заинтересована да се укључи у политички живот.
Истовремено, како је истакла, истраживање је показало да млади готово никада не прате информативне емисије, а највише гледају програм телевизије "Пинк", Б92 и РТС, при чему највише прате филмове, спорт, серије и ТВ шоу "Велики брат".
Истраживач Института за психологију Дијана Плут указала је на то да су млади као највеће проблеме апострофирали недостатак места за излазак, потиштеност и усамљеност, док недостатак новца представља проблем за само мањи број испитаника.
Плут је нагласила да је марихуану, према сопственом признању, пробало приближно пет одсто средњошколаца, а тешке дроге мање од један одсто, и упозорила на то да су код младих најизраженији опијање, пушење и поремећен ритам спавања, као и да се редовно опија више од 32 одсто средњошколаца.