Београд, 28. март 2008. године – Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Слободан Милосављевић изјавио је данас да у наредним месецима, осим сезонског раста цена раног поврћа и воћа, у Србији неће бити нових поскупљења основних пољопривредно-прехрамбених производа.
 |
 |
 |
Слободан Милосављевић на данашњој конференцији за новинаре |
Милосављевић је на конференцији за новинаре објаснио да су притисци на повећање цена основних животних намирница оправдани због раста цена горива, пољопривредно-прехрамбених производа у свету и прошлогодишње суше, која је значајно умањила приносе.
Према његовим речима, у многољудним земљама као што су Кина, Индија, Индонезија и афричке земље расте тражња хране, тако да се део билансних резерви прелива ка тим земљама, што такође изазива притиске на повећање цена.
Он је подсетио на то да је са представницима уљаре "Дијамант" из Зрењанина постигнут договор о томе да уље које производи та фабрика у наредним месецима, односно до следеће бербе сунцокрета, буде продавано по цени од приближно 110 динара по литру, будући да фабрика има довољно резерви да у наредним месецима по тој цени покрије комплетну потрошњу јестивог уља у Србији.
Милосављевић је такође најавио да ће уљаре "Витал" и "Сунце" повећати цену јестивог уља на 145 динара по литру, с обзиром на то да нису имале довољно сопствених сировина, па су морале да их увезу.
Министар је нагласио да су грађани дужни да очувају стабилност тржишта тако што неће неоправдано стварати залихе уља, и додао да је држава дужна да контролише и не дозволи злоупотребе, односно да самосталне трговинске радње, киосци и препродавци купују јефтиније уље и продају га по вишој цени.
Истовремено, Милосављевић је истакао да би пољопривредна производња ове године, након двогодишње стагнације, могла да оствари раст од 10 одсто, и објаснио да је та процена базирана на плану повећане пролећне сетве, као и повољним временским условима који се очекују.
Он је најавио да би почетком априла требало да почне исплата регистрованим пољопривредним газдинствима у Србији која, по основу 34 уредбе које је Влада донела у прва три месеца ове године, остварују право на подстицаје из аграрног буџета.
Влада Србије је, како је подсетио, јуче усвојила уредбу о регресирању камата за дугорочне кредите, које ће за пољопривреднике износити максимално 2,5 одсто, а за које ће држава издвајати још 10 одсто до пуне тржишне цене.
Према његовим речима, минимални износ кредита је 5.000 евра, а максимални 300.000 евра, док је рок враћања од три до пет година, осим за засаде винове лозе и језграстог воћа код којих је рок отплате 10 година.
Милосављевић је прецизирао да је из аграрног буџета за регресирање каматних стопа за дугорочне и краткорочне кредите укупно издвојено три милијарде динара.
Влада је јуче први пут усвојила
Уредбу о коришћењу подстицајних средстава за развој села кроз специфичан програм подршке развоју припадника ромске националне заједнице за 2008. годину, у укупном износу од 40 милиона динара која могу бити искоришћена за набавку приплодне стоке, кошница, пластеника, опреме и механизације, указао је министар.
Он је додао да је Влада усвојила и Уредбу о коришћењу подстицајних средстава за развој села кроз специфичан програм подршке социјално угроженим, расељеним и избеглим лицима за 2008. годину, у износу од 60 милиона динара.
Милосављевић је предочио да је први пут ове године Влада усвојила и Уредбу о условима и начину коришћења подстицајних средстава за унапређење делатности и подршку интересном удруживању земљорадничких задруга.
Према његовим речима, овом уредбом се са по пет милиона динара подстицаја помаже унапређењу пољопривредних задруга, при чему се очекује да та средства добије приближно 60 задруга.
Такође, усвојена је и Уредба о утврђивању Програма извођења радова на заштити, уређењу и коришћењу пољопривредног земљишта за 2008. годину, која се односи на активности везане за комасацију, наводњавање и укрупњавање поседа, а требало би да допринесе да се у већој мери користи савремена наука и технологија, објаснио је Милосављевић.