Београд, 27. март 2008. године – Министар за инфраструктуру у Влади Републике Србије Велимир Илић изјавио је да су министарства финансија и економије и регионалног развоја на данашњој седници Владе заузела став да се не може започети концесија за изградњу аутопута Хоргош-Пожега.
Илић је на конференцији за новинаре, одржаној после седнице Владе, саопштио да је такав став образложен постојањем опасности да се ризик обезбеђења средстава за изградњу аутопута пребаци на буџет и грађане Србије.
Он је оценио да није било правих разлога за одлагање ове концесије у пуној грађевинској сезони, и указао на то да највећи пројекат у историји Србије на коме се радило три године неће бити реализован јер је стопиран због прегласавања из политичких разлога.
Министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић навео је на конференцији да одлука Владе да одбаци Предлог Министарства за инфраструктуру о започињању радова на изградњи аутопута Хоргош–Пожега није заснована на политици, већ на чистој економији.
Он је оценио да би почетак изградње овог аутопута представљао финансијски ризик за грађане јер је постојала опасност да се износ, који је концесионар "Алпина-Пор" требало да обезбеди за изградњу, претвори у јавни дуг и "типично задужење".
Концесионар не може да почне са радовима, а да грађани после буду задужени са 1,35 милијарди евра, указао је Динкић и подсетио на то да је Уговор о концесији потписан још пре годину дана, а да притом концесионар не само да није завршио финансијску конструкцију, већ није завршио ни технички део посла, чиме су створени формално правни услови за раскид уговора.
Он је саопштио да је Влада Србије данас усвојила уредбе којима ће остваривање права на бесплатне акције бити омогућено и особама које су у досадашњој приватизацији добиле "безвредне акције" и пословно неспособним особама.
Динкић је рекао да је у досадашњој примени Закона о подели бесплатних акција уочено да су те две социјалне групе биле дискриминисане, што ће уредбама бити исправљено.
Он је прецизирао да ће уредбе ступити на снагу објављивањем у "Службеном гласнику", и објаснио да ће особама које су у приватизацији добиле акције које су из различитих разлога постале безвредне бити омогућено да се тих акција одрекну и тако стекну право на бесплатне акције шест јавних предузећа.
Услови за то су да стеченим "безвредним акцијама" до сада ни на који начин није располагано и да грађани приликом пријављивања поднесу изјаву о одрицању од "безвредних акција", навео је министар.
Према његовим речима, особе лишене пословне способности моћи ће да се пријаве за бесплатне акције иако нису уписане у бирачки списак, преко старатеља уз личну карту, уз одлуку суда о лишавању пословне способности и решење о постављењу за стараоца.