Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србија никада неће признати независност Косова

Србија никада неће признати независност Косова

Београд, 27. март 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Политика" да Србија никада неће признати независно Косово, нити трговати својом јужном покрајином.

Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Реалност могућности да Србија уђе у ЕУ и онда као чланица Уније блокира улазак Косова у ЕУ:

– Мало се зна да се у одлуци о изменама и допунама Програма о партнерству ЕУ са земљама западног Балкана, која је објављена 10. марта 2008. године, помиње да партнерство ЕУ са земљама западног Балкана покрива Србију са Косовом по Резолуцији 1244. Све док постоји иједна земља у ЕУ која не признаје Косово, ЕУ ће на тај начин наставити да третира Србију, те нема бојазни да ће бити промењен текст Споразума о стабилизацији и придруживању, као што се говорило, где се у члану 135 такође спомиње наш суверенитет над Косовом. Такође, да би Косово било примљено у ЕУ, требало би да га прво признају све земље чланице. Како може Шпанија или Румунија да гласа за пријем Косова које не признаје?

Пред Србијом ће бити доста услова за улазак у ЕУ. Могуће је да ће један од њих бити управо признавање независности Косова:

– Никада нећемо признати независно Косово. Никада нећемо трговати Косовом.

Дакле, ако се постави дилема Косово или ЕУ:

– Она се неће поставити, нити је ико поставља. Наша политика је јасна – и Косово и Европа. Али уколико се постави, одбићемо је. То сви знају. Зато се и не поставља.

Најаве о могућој промени текста Споразума о стабилизацији и придруживању које долазе из високих дипломатских кругова:

– То су све спекулације. Оно што се парафира није могуће мењати без заједничке сагласности свих, значи не само Србије него и оних земаља ЕУ које нису признале Косово.

Инвестиције у Србију:

– Можемо бити задовољни што су инвестиције почеле да пристижу у већој мери у нашу земљу. У последње две године у томе доминира приватизација у области телекомуникација и продаја наших банака. Са друге стране, у много тежим околностима, на почетку процеса приватизације, одрађене су приватизације које су обезбедиле додатна, значајна средства за инвестиције, за унапређење тих предузећа која су сада водећи извозници из наше земље. У 2007. години, од укупно 3,1 милијарду директних инвестиција, чак 70 одсто су гринфилд инвестиције. То су оне најквалитетније, то је нешто сасвим ново, или развијање онога што је већ приватизовано.

Ситуација на домаћем тржишту уља:

– На хитном састанку који сам сазвао са представницима уљарске индустрије добио сам потврду да уље "дијамант” неће поскупети и да остаје на цени од 109,5 динара по литру и да имају довољно залиха. Са министром трговине и услуга Предрагом Бубалом и министром пољопривреде, шумарства и водопривреде Слободаном Милосављевићем постигао сам договор о томе да ћемо предузети све кораке да спречимо препродају уља и да акцијом бесплатне поделе семена сунцокрета повећамо засејане површине на 200.000 хектара, тако да после овогодишње сетве цена уља буде још приступачнија.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs