Београд, 26. март 2008. године – Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Милан Марковић изјавио је данас да ће за оснивање политичке организације убудуће, према Нацрту закона о политичким странкама, бити потребно 5.000 оверених потписа.
Марковић је на конференцији за новинаре, на којој је представио нацрт поменутог закона који је начинило ресорно министарство, истакао да ће политичке организације имати обавезу и да на сваких осам година достављају потписе најмање 5.000 својих чланова, а уколико то не учине, биће брисане из регистра.
Према његовим речима, након рока од шест месеци до једне године, колико је предвиђено за пререгистрацију постојећих политичких организација, број странака ће са 556 бити сведен на приближно 20, а након два изборна циклуса преостаће свега пет до шест активних странака на политичкој сцени.
Он је најавио и одржавање јавне расправе о Нацрту закона о политичким странкама, којим ће бити пооштрени критеријуми за бављење политиком и смањена средства за предизборне кампање, и оценио да постојећи систем девалвира политику као занимање, па је потребно усвајање новог закона који ће утицати на политичку сцену.
Марковић је указао на то да многе партије прикупе 10.000 потписа у току предизборне кампање, а затим на изборима освоје знатно мање гласова, и поновио да је Нацртом предвиђено да најмање 5.000 пунолетних, пословно способних држављана Србије може да оснује партију, за разлику од постојећег закона којим је предвиђено само 100 пунолетних грађана.
То је висок критеријум и познаје га свега неколико земаља у окружењу, навео је министар и додао да ће свако ко буде желео да се бави политиком убудуће том послу морати да приступи озбиљно.
Ако закон о о политичким странкама буде усвојен у наредном сазиву Скупштине Србије, мораће да се обави пререгистрација свих политичких партија у Србији, и то у року од шест месеци од његовог ступања на снагу, нагласио је Марковић.
Он је прецизирао да је у регистар Министарства уписано 612 политичких партија, од којих се 556 води као активно, док је преосталих 56 обрисано из регистра.
Према Нацрту закона, политичку странку националне мањине може основати 500 пунолетних држављана ако је број припадника те националне мањине у Србији
мањи од 50.000, а ако их има више од тог броја, онда је потребно да странку оснује 1.000 пунолетних грађана.
Такође, Нацртом закона предвиђено је да назив политичке партије, осим на српском језику и ћириличном писму, може да буде и на језику националне мањине.
Текст Нацрта закона о политичким странкама биће представљен на округлом столу, који ће бити одржан 18. априла у Београду.