Београд, 26. март 2008. године – Министар без портфеља задужен за спровођење Националног инвестиционог плана (НИП) Драган Ђилас најавио је данас да ће конкурс за средства из НИП-а за 2009. годину бити расписан 31. марта и да ће бити отворен до 15. маја.
Ђилас је на конференцији одржаној у Влади Србије, која је била посвећена Уредби о поступку по коме се бирају и спроводе пројекти из НИП-а коју је Влада Србије усвојила на седници 20. марта, навео да ће о томе који ће пројекти добити средства одлучивати нова влада.
Он је истакао да предстојећи избори неће утицати на спровођење пројеката из НИП-а у овој години, и додао да ће њихова реализација бити максимална.
Министар је подсетио на то да ове године буџет за НИП износи 47 милијарди динара, од чега је до сада реализовано 3,4 милијарде динара.
Ђилас је прецизирао да је вредност пројеката из НИП-а у централној Србији за ову годину 36,6 милијарди динара, у Војводини приближно девет милијарди и на Косову и Метохији 1,3 милијарде динара.
Према његовим речима, у овој години из НИП-а ће бити финансирано 973 пројекта, од чега је приближно половина започета раније, док половину чине нови пројекти.
Очекује се да ће, за разлику од претходних година, до краја године искоришћеност средстава из НИП-а бити максимална, навео је Ђилас и указао на то да је сваки динар који се не искористи изгубљен за инвестиције у Србији јер не може бити пренет у наредну годину.
Министар је подсетио на то да су стратешки приоритети у НИП-у инфраструктурни пројекти, пројекти који повећавају запосленост и ниво образовања, јачају рурални развој и стварају услове за опстанак Срба и других неалбанаца на Косову и Метохији.
Ђилас је рекао да је за радове на обилазници око Београда обезбеђено 2,7 милијарди динара и да се очекује да ће радови на "сектору-4" бити завршени до октобра, при чему је до сада извођачима радова исплаћено 700 милиона динара.
Он је подсетио на то да је за санацију Панчевачког моста из НИП-а обезбеђено 800 милиона динара, а у току је тендер за извођача првог дела радова.
Према његовим речима, радови би требало да почну половином маја и очекује се да ће трајати од једне и по до две године, а поред обнављања моста биће додат још један железнички колосек.
Ђилас је нагласио да су НИП-ом предвиђени национални и регионални пројекти, али и велики број пројеката од локалног значаја, па је свака општина добила пројекат, а минимална сума коју ће свака општина добити износи 40 милиона динара.
Министар је прецизирао да је до сада потрошено 300 милиона динара за стимулацију нових радних места и 200 милиона за побољшање ватрогасних способности Србије, и најавио да ће у наредним данима бити донета одлука о томе који ће ваздухоплов за гашење пожара бити купљен.
Ђилас је на конференцији саопштио и да Влада Србије не може да уђе у пројекат изградње аутопута Хоргош–Пожега уколико концесионар не да гаранције да ће он бити завршен.
Он је истакао да ће Влада на сутрашњој седници покушати да нађе компромисно решење којим би се концесионарима омогућило додатно време да ускладе обавезе са уговором који су потписали са претходном владом.
Министар је објаснио да ће, уколико концесионар буде поштовао уговор, радови на изградњи аутопута почети на време, али да, ако има захтева за изменом уговора, они морају да буду пажљиво размотрени.
Ђилас је истакао да је тај аутопут приоритет за Србију, али да није реално да неко почне градњу и да каже да ће до 31. децембра направити финансијску конструкцију, при чему постоји могућност и да то не учини, али да не преузима одговорност у ситуацији да није у могућности да обезбеди средства за наставак посла.
Према његовим речима, Одбор за привреду и финансије Владе Србије јуче је донео одлуку да се о том питању расправља директно на Влади.