Београд, 26. март 2008. године – Министар трговине и услуга у Влади Републике Србије Предраг Бубало најавио је данас да ће приближно 1.000 тона семенског кукуруза бити понуђено пољопривредницима за размену по паритету килограм семена за 18 килограма кукуруза.
 |
Петар Секулић, Горан Саратлић, Слободан Дамњановић и Предраг Бубало
|
Фото: Фонет |
Бубало је на конференцији за новинаре, одржаној након потписивања уговора о откупу семенског кукуруза, објаснио да ће то омогућити пољопривредницима да јефтиније дођу до семена, а Републичкој дирекцији за робне резерве да на јесен има 18.000 тона кукуруза.
Овај уговор министар трговине и услуга потписао је са директором Института за кукуруз "Земун поље" Гораном Саратлићем, директором Института за ратарство и повртарство из Новог Сада Петром Секулићем и директором Републичке дирекције за робне резерве Слободаном Дамњановићем.
Бубало је том приликом указао на то да је ово први пут да Робне резерве дају у натуралној размени семенски кукуруз за меркантилни, и додао да је производња семена постала скупа после распада великих пољопривредних добара на којима је једино могуће организовати такву производњу, па постоји опасност да изгубимо конкурентност извоза.
Он је најавио и да ће Министарство трговине и услуга покренути иницијативу да у сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде и Привредном комором Србије пронађе решење за тај проблем.
Истовремено, Бубало је истакао да је министарство којим руководи већ покренуло иницијативу да се одобри први извоз за први контингент кукуруза ове године до 100.000 тона јер га сада на домаћем тржишту има довољно, а цена на светском тржишту је изузетно повољна.
Семе кукуруза моћи ће одмах да иде у размену, а Влада Србије ће на наредној седници одобрити паритете, указао је министар и изразио задовољство тиме што су на тендеру победила два реномирана домаћа института, чији производи уживају велики углед у свету.
Директор Републичке дирекције за робне резерве Слободан Дамњановић нагласио је да је ова дирекција, након спроведеног процеса јавне набавке, склопила уговор за откуп укупно 1.000 тона кукуруза, од чега су два највећа института продала по 450 тона.
Дамњановић је навео да паритет према коме ће пољопривредницима бити понуђен семенски у замену за меркантилни кукуруз још није утврђен.
Истовремено, он је прецизирао да ће паритети бити утврђени за меркантилни кукуруз и прошлогодишњег и овогодишњег рода, уз напомену да се очекује да ће кроз натуралну размену 1.000 тона семенског кукуруза држава ускладиштити приближно 18.000 тона меркантилног кукуруза.
Према његовим речима, већ од петка, 28. марта, почеће позивање овлашћених складиштара и других предузећа који у систему пласирања семенске робе могу да дају адекватна средства обезбеђења како би се закључили уговори и семенски кукуруз дистрибуирао пољопривредницима.
Он је, такође, додао да је Дирекција донела одлуку о куповини семена због лошег стања на тржишту семенске робе у Србији.
Директор Института за кукуруз "Земун поље" Горан Саратлић подсетио је на то да овај и Институт за ратарство и повртарство из Новог Сада заузимају приближно 85 одсто тржишта семена у Србији, али да није реч о монополу јер на тржишту већ 15 година раде многе светске куће које нису успеле да угрозе позиције домаћих произвођача.