Београд, 22. март 2008. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Слободан Самарџић изјавио је данас да се предлог споразума између Србије и УНМИК-а односи на целу покрајину и део је Акционог плана Владе који је ступио на снагу после једностраног проглашења независности Космета.
Самарџић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Политика" рекао да суштина предлога споразума о заједничком спровођењу Резолуције 1244, који је понуђен УНМИК-у у новим условима насталим после једностраног проглашења независности Космета, јесте стварање атмосфере функционалног одвајања Срба и косовских Албанаца на Космету.
Ми прихватамо Резолуцију 1244 и надлежности УНМИК полиције, правосуђа и царина, али после једностраног проглашења независности само Срби, уз помоћ Србије, могу да спроводе те надлежности, објаснио је он и нагласио да се предлози из овог споразума односе на све српске општине и насеља у покрајини, а не само на територију северно од Ибра.
Током протекле две недеље у контактима са генералним секретаром Уједињених нација Бан Кимуном, шефом УНМИК-а Јоакимом Рикером, његовим замеником Ларијем Росином и саветником високог представника ЕУ за спољну политику Штефаном Ленеом наговештено је да ћемо тражити споразум, а реакције су начелно позитивне, навео је министар.
Према његовим речима, предлог споразума је настао у сарадњи Министарства спољних послова и Министарства за Косово и Метохију, и део је Акционог плана који је
усвојила Влада на седници 14. јануара.
Самарџић је указао на то да уколико Србија не преузме институције на Космету, њима ће косовски Албанци, уз прећутну сагласност УНМИК-а, у року од два месеца завладати, и додао да је јасно да ћемо изгубити Косово ако нисмо на њему.
На питање да ли би тај нови споразум представљао кршење Резолуције 1244, он је поновио да Србија не одустаје од поштовања ове одлуке највишег тела УН, али да је ова одлука УН уздрмана једностраним проглашењем независности, да је косовски Албанци не поштују и да је тренутна ситуација изазов УНМИК-у да креативно мисли, а не да се повуче необављеног посла.
Ако желе мир и стабилност, са Србима морају да постигну трајан споразум, а не да се сваког другог дана насиљем гаси пожар, поручио је Самарџић.