Током прошле године постигнут значајан напредак у унапређењу права деце
Београд, 14. март 2008. године – Државни секретар Министарства рада и социјалне политике Владе Републике Србије Љиљана Лучић изјавила је данас да је у реформском процесу у Србији током 2007. године највише урађено у сегменту институционалне заштите деце без родитељског старања.
Лучић је на конференцији "Имплементација, заштита и праћење права детета на локалном нивоу: досадашње искуство и будући изазови" истакла да у установама социјалне заштите борави приближно 800 деце без родитељског старања, док се све већи број њих смешта у хранитељске породице где је тренутно збринуто 3.800 деце.
Према подацима Министарства рада и социјалне политике, како је навела, број деце смештене у хранитељске породице расте из месеца у месец, а таквим видом социјалне заштите у октобру било је обухваћено 3.417 деце без родитељског старања.
Директор Уницефа за Србију Јудита Рајхенберг прецизирала је да је у Србији приближно 300.000 деце угрожено сиромаштвом и нема адекватну здравствену заштиту, као ни услове да стекне квалитетно образовање.
Рајхенберг је такође упозорила на то да више од 150.000 деце у Србији живи испод линије сиромаштва, док је исто толико њих угрожено немаштином.
Према њеним речима, најугроженија су ромска деца и сви параметри који указују на сиромаштво код њих су у много већој мери заступљени него код остатка популације.
Шеф оперативног сектора Делегације Европске комисије у Србији Ференц Симон истакао је да је Србија током 2007. године постигла значајан напредак у унапређењу права деце, али да и даље велики проблем представља дискриминација социјално угрожених група, пре свега ромске популације и деце са посебним потребама.
Конференцију "Имплементација, заштита и праћење права детета на локалном нивоу: досадашње искуство и будући изазови" организовали су Савет за права детета Владе Србије и Уницеф у сарадњи са Европском комисијом у Србији.