Београд, 13. март 2008. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да је направљен план за решавање проблема медицинског отпада и да су у десет болница постављене машине које заразни отпад претварају у комунални, који се потом безбедно може одлагати у контејнере.
 |
Томица Милосављевић |
Фото: Танјуг |
Милосављевић је на конференцији за новинаре на тему "Управљање медицинским отпадом" навео податак да се у Србији годишње акумулира приближно 40.000 тона медицинског отпада, од чега петину чини медицински отпад који је опасан и који може бити извор заразе.
Министар здравља је указао на то да приближно 20 одсто опасног отпада завршава у обичним контејнерима и долази на депоније смећа, и додао да је Законом о здравственој заштити из 2005. године јасно дефинисана обавеза здравствених установа да воде рачуна о отпаду који створе.
Он је подсетио на то да је Министарство здравља, у сарадњи са Европском агенцијом за реконструкцију (ЕАР), прошле године започело активности на пројекту „Техничка подршка у управљању медицинским отпадом“.
Национални координатор пројекта Верица Јовановић навела је да ће пројекат, чија вредност износи седам милиона евра, трајати до јуна 2009. године.
Јовановић је нагласила да ће пројекат допринети изради два подзаконска акта који уређују област управљања медицинским отпадом, као и изради Националног водича за безбедно управљање медицинским отпадом који је у складу са примерима добре праксе и законском регулативом која у ЕУ важи у тој области.
Према њеним речима, преко пројекта ће бити обезбеђена набавка и инсталација 78 система за третман инфективног отпада, као и 25 аутомобила специјално опремљених за њихов транспорт.
Она је указала на то да у пројекту учествују све здравствене установе у Србији, док је опрема обезбеђена за највеће произвођаче инфективног медицинског отпада, а то су најчешће опште болнице у централним градовима округа и клинички центри.
Помоћник министра заштите животне средине Александар Весић истакао је да здравствене установе треба да разврставају медицински отпад и да га безбедно чувају.
Весић је нагласио да ће убудуће министарства здравља и заштите животне средине, у сарадњи са својим инспекцијама, оштрије него до сада кажњавати одговорна лица и здравствене установе за неодговорно управљање медицинским отпадом.