Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Председник Владе затражио расписивање ванредних парламентарних избора за 11. мај

Председник Владе затражио расписивање ванредних парламентарних избора за 11. мај

Београд, 8. март 2008. године – Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница затражио је данас расписивање превремених парламентарних избора за 11. мај због тога што Влада Србије више нема јединствену политику по питању Косова и Метохије.



Коштуница је на ванредној конференцији за новинаре истакао да Влада која нема јединствену политику више не може да функционише и да је то крај Владе.

Председник Владе је указао на то да је најцелисходније да парламентарни избори буду одржани у мају истовремено са већ заказаним покрајинским и локалним изборима.

Он је најавио да ће Влада на седници 10. марта утврдити образложен предлог председнику Србије да распусти Скупштину и распише ванредне парламентарне изборе за 11. мај.

Према његовим речима, јединство Владе у политици према Космету нарушено је различитим ставом коалиционих партнера према резолуцији којом је требало да се прецизира однос Србије са Европском унијом.

Све странке у Србији, без изузетка, изразиле су вољу да Србија иде у ЕУ, али са разликом која произлази из питања како – да ли са Косметом или без њега. Ово је суштинско питање око кога смо се разишли у Влади, рекао је Коштуница и додао да у Влади није постојала јединствена воља да јасно и гласно каже да Србија може наставити пут у ЕУ само са Косовом.

Спорна резолуција, коју је парламенту предложила Српска радикална странка, према његовим речима, суштински се не разликује од низа резолуција које је Скупштина Србије раније усвојила, осим што прецизира став Србије према ЕУ, имајући у виду да и за Србију треба да важе исти принципи и правила који важе и за друге државе.

Коштуница је нагласио да је даљи рад Владе онемогућен због неспремности свих њених чланова да се ЕУ постави питање које су границе Србије за ЕУ, што је питање на које до сада није одговорио ни европски комесар за проширење Оли Рен.

Он је истакао да је годинама уназад потврђена европска опредељеност Србије, али да се све променило после 17. фебруара и након што је Унија дала "зелено светло" да се погази оснивачки акт ЕУ, Повеља УН и Резолуција 1244.

Председник Владе је подсетио на то да је ЕУ омогућила својим чланицама да индивидуално признају једнострано проглашење независности Космета, што је више земаља ЕУ и учинило, а уз то је донела и одлуку о слању цивилне мисије у покрајину по неприхваћеном Ахтисаријевом плану, којим се директно доводи у питање територијални интегритет и суверенитет Србије.

Влада у којој се испоље овакве суштинске разлике нормално не може да траје, рекао је Коштуница и додао да није поднео оставку због тога што би, с обзиром на законске рокове, у таквом сценарију постојала могућност да избори буду одржани после 11. маја.

Коштуница је, међутим, додао да ће оставку поднети уколико коалициони партнери на предстојећој седници Владе Србије не прихвате распуштање парламента.

Могао бих оставку да поднесем одмах, једино што бих због ових рокова и целе процедуре оставка значила и да се 30 дана тражи неко решење, односно нови председник владе, објаснио је Коштуница.

Она би значила практично да би парламентарни избори могли да буду одржани 15–20 дана после 11. маја, а мени се чини да је то нецелисходно и нерационално, и зато смо ишли на ово решење, рекао је председник Владе.

Према његовим речима, Влада ће даље радити по Уставу и закону са смањеним капацитетом, институције ће функционисати и до одржавања избора ни на који начин неће бити доведена у питање стабилност државе.

Када је реч о томе да ли ће Србија ући у период нестабилности који ће се негативно одразити на економију земље, председник Владе је оценио да за то нема разлога.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs