Београд, 6. март 2008. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да Акциони план овог министарства поводом једностраног проглашења независности Косова и Метохије представља наставак досадашњих активности у покрајини.
Милосављевић је на седници Одбора Скупштине Србије за здравље и породицу истакао да је план Министарства здравља наставак свега онога што је рађено протеклих година, али и да ће се посебно водити рачуна о томе да се обезбеде довољне залихе лекова и медицинских средстава у случају да дође до проблема у транспорту.
Представљајући извештај о функционисању здравствених служби на Косову и Метохији која су у надлежности државе, он је оценио да те здравствене установе функционишу релативно добро, имајући у виду услове у којима раде.
Према његовим речима, приоритетне активности биће очување постојеће мреже здравствених установа у срединама у којима живи српско и друго неалбанско становништво.
Министар је подсетио на то да је у протеклом периоду адаптирано 16 здравствених установа распоређених у пет административних округа, при чему су највећа средства издвојена за здравствене установе у Косовско-митровачком региону, и то пре свега за Здравствени центар Косовска Митровица.
Истовремено, он је прецизирао да су за 2008. годину из Националног инвестиционог плана одобрена средства у износу од 89 милиона динара, која су намењена за изградњу три болнице општег типа у Грачаници, Штрпцу и Доњој Будриги, као и за изградњу амбуланте у Угљару.
Укупно издвојена средстава из буџета од 2002. до 2007. године за здравствене установе на Косову и Метохији износила су 215,7 милиона динара, при чему је од те суме за медицинску и немедицинску опрему опредељено 121,37 милиона, док су инвестиције у инфраструктуру износиле 94,33 милиона динара, истакао је министар.
Милосављевић је напоменуо и да од септембра 2003. године, на основу закључака Владе Србије, запослени на Космету примају плату у складу са Законом о колективном уговору увећану за 100 одсто.
Према његовим речима, на основу тога лекар специјалиста добија са увећањем 106.155 динара, лекар опште медицине 90.915 динара, медицински техничар и сестра 54.711 динара, административни радник 41.124, возач 36.205, а хигијеничар 29.592 динара.
Они који живе изван покрајине, а раде на Косову, примају плату увећану за 25 одсто, а укупан број радно ангажованих здравствених радника је 5.155, додао је министар здравља, који је такође обавестио чланове Одбора о томе да је
министар унутрашњих послова Драган Јочић упућен на рехабилитацију у Швајцарску.