Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Јединство у Влади Србије једини гарант стабилности државе

Јединство у Влади Србије једини гарант стабилности државе

Београд, 5. март 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је у интервјуу за данашње издање "Вечерњих новости" да је јединство у Влади Србије једини гарант стабилности државе у овом озбиљном тренутку, после једностраног и противправног проглашења независности Косова и Метохије.

Ђелић је истакао да је јединство у Влади могуће само ако коалициони партнери наставе да делују сложно око кључних државних приоритета – Косова и Европске уније.

Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора:

Стабилност Владе:

– Влада је стабилна све док одржава равнотежу између пет кључних циљева које је себи поставила на почетку мандата. Уколико се угрози било који од њених пет приоритета, Влада ће бити у опасности и њен опстанак би био доведен у питање.

Отплата косовског дуга:

– Сазвао сам састанак за уторак, 11. март , којем ће присуствовати министри Слободан Самарџић, Млађан Динкић и Мирко Цветковић, гувернер Радован Јелашић и економски стручњаци из државног преговарачког тима, на којем би требало да нађемо заједничку позицију. Могуће је пронаћи равнотежу, која са једне стране смањује фискални притисак на наше грађане, а с друге стране ни на који начин не признаје независност Косова и Метохије.

Какви ће предлози бити на столу:

– То се може урадити на два начина. Први је да једноставно тај дуг буде угашен, те да се не мора враћати. На тај начин више се не поставља питање коме припада тај дуг. Други начин је да се оптерећење Србије за њен укупни дуг, укључујући и косовски, смањи. То су два пута о којима већ водимо консултације са повериоцима. Ниједно од та два решења не доводи у питање то да ли се одричемо косовског дуга и имовине, а истовремено даје нам више новца да радимо за добробит свих наших грађана, укључујући и Србе на Косову.

Могућност прегласавања на седници Владе 6. марта због ставова око косовског дуга:

– Прегласавање се мора избећи када год је то могуће. Увек сам поборник проналажења заједничког става у Влади. Верујем да ћемо и око косовског дуга наћи решење које је у општем интересу.

Да ли је држава адекватно реаговала на чин проглашења независности Космета:

– Насиље које се десило и трагичан губитак људског живота, а желим да изразим саучешће породици погинулог младића, јесте нешто што није допринело нашој борби за Косово, већ напротив. Данас на десетине земаља подржава борбу Србије и њеног народа. Једини начин да сачувамо Косово је да променимо политику оних који нам данас нису наклоњени.

Како се то може учинити:

– Никако не смемо прекинути дипломатске односе са земљама које су признале независност. Морамо да наставимо европске интеграције, економски развој, отварање нових радних места. То је начин да економски ојачамо, придобијемо савезнике и истовремено будемо присутни у свим међународним форумима где се расправља о Србији. Наша земља је повукла амбасадоре из тих земаља на консултације и то би урадила свака демократска и европска земља. Нашој борби за Косово сигурно не би допринео прекид дипломатских веза или ако те односе спустимо на још нижи ниво. Највише треба радити управо са онима који имају различито мишљење од нас.

Да ли је могуће помирити ставове "и Косово и Европа" и "у Европу само са Косовом":

– У политици је веома важан принцип реалности. Нико од оних који би да нас изолују није објаснио како би то помогло у борби за Косово. То је заправо обмана. Неко покушава одржати Србију у својеврсном ванредном стању да би ојачао политичке позиције на уштрб националних и државних интереса. Не сматрам да смо због Косова заборавили Европу. Европа је бољи живот и могућност да се одлучније боримо за све националне интересе. Никада се нећемо предати око Косова.

Када ће на дневни ред Владе поново доћи европске интеграције:

– То никада није ни скинуто са дневног реда. На свакој седници Владе о томе расправљамо. Наша земља не одустаје од три циља за 2008. годину: добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ, укидање виза и приступ структурним фондовима.

Хоћете ли потписати ССП са ЕУ:

– Чим нам Европска комисија понуди потписивање, имам овлашћење Владе да то урадим.

Када би то могло да се деси:

– Хашки тужилац Серж Брамерц долази у Београд до краја марта. Надам се да ће после те посете Холандија променити свој став о сарадњи Србије са Хашким трибуналом и обезбедити нам да потпишемо споразум са ЕУ. Нећемо дозволити изолацију Србије. Грађани су нам на председничким изборима дали мандат да идемо у Европу, а и прошлонедељна анкета показује да је 71 одсто грађана за улазак Србије у ЕУ.

Србија већ примењује ССП:

– Постоји апсолутно јединство у Влади да је усклађивање нашег економског и административног система са системом ЕУ у највећем интересу наших грађана. Наш приступ је да не чекамо моменат када ће се потписати споразум, већ ћемо доносити све оне законе који ће нам омогућити да добијемо више инвестиција, тако да када потпишемо ССП констатујемо да нисмо изгубили ни један једини дан.

Верујете ли да би неке земље, укључујући и САД, могле да пониште одлуке о признавању независности:

– Капацитет Србије кроз вођење мудре и ненасилне политике у протекле две године је довео до тога да ћемо у марту имати седницу СБ УН, где ће се предложити наставак преговора о Косову. Наша политика ће бити да спречимо улазак те творевине у међународне форуме, што неће бити лако. Трудићемо се да у септембру на Генералној скупштини УН што мање земаља подржи улазак Косова у УН. Циљ Србије је да се обнове ти преговори да би се дошло до компромисног решења, пошто Србија никада неће признати независност Косова.

Како ћете реаговати у првим сусретима са званичницима земаља које су признале независност:

– Акциони план је предвидео да чланови Владе до даљег немају контакте са министрима земаља које су признале независност.

Планирате ли ускоро пут у Брисел:

– Има планова, али је веома важно да прво видимо на који начин ће се мисија Еулекс односити према грађанима који су лојални Србији. Однос Унмика, који признајемо и Еулекса, који не признајемо, према њима биће од прворазредног значаја за будуће односе Србије са ЕУ.

Како сте лично све ово поднели:

– Као и сви грађани осећам велику неправду и незадовољство, али као одговоран човек на одговорној функцији морам рећи истину – било какво насиље са наше стране или било која форма самоизолације би не само угрозила стандард и повећала незапосленост, већ би значајно умањила наш дипломатски, економски и безбедносни капацитет да се боримо за наше Косово. Жао ми је што неки обмањују народ и кажу да је једини начин да се боримо за Косово да прекинемо било који контакт са земљама које су признале независност. Ово су моменти када морамо да будемо мудри.

Да ли је сада угрожена европска будућност Србије:

– Није. Нико није изненађен тиме што у моменту када ЕУ шаље своју мисију на Косово коју Србија не признаје, или када, пак, Солана буде први страни званичник који је посетио Приштину после 17. фебруара, доводи наше односе са Унијом у тешку фазу. Али, морамо примити савет пријатеља, као што је Румунија, која се залаже за Косово у Србији и саветује нам да останемо на европском курсу. Нови руски председник Медведев и директор Гаспрома Милер ставили су нам до знања да Јужни ток виде као пројекат који пролази само кроз чланице ЕУ да би избегли ризик земље попут Украјине, тако да је и у интересу Русије да Србија уђе у Унију.

Замерили сте Солани што је одмах отпутовао у Приштину:

– Наравно. То не може остати без последица на наше односе.

Могућност да Србији буде одузета организација Еуросонга из безбедносних разлога:

– На сугестију Радио-телевизије Србије, а у име Владе, послао сам писмо организаторима Еуросонга у коме сам поручио да тај веома важан догађај мора да се одржи у Београду. Написао сам им да Влада Србије гарантује све мере безбедности учесницима и гостима Еуросонга које организатори захтевају.

Какав епилог очекујете:

– Мисија Еуросонга доћи ће средином марта да процени спремност Србије. Убеђен сам у то да ће, када дођу у Београд, увидети да је све апсолутно спремно за организацију те велике манифестације. Србија је доста пута до сада показала да је у стању да организује првокласне међународне догађаје, а тако ће бити са Еуросонгом.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs