Београд, 4. март 2008. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да је у пројекат "Подршка примени капитације у примарној здравственој заштити" укључено 28 домова здравља широм Србије.
Милосављевић је на конференцији за новинаре, која је одржана у Центру "Сава" поводом увођења капитације у примарну здравствену заштиту, подсетио на то да је реализација пројекта почела у септембру 2007. године и да ће трајати до половине 2010. године.
Министар здравља је објаснио да пројекат треба да обезбеди техничку и стручну помоћ у реорганизацији и унапређењу рада домова здравља, како би се сваком пацијенту пружила брза и ефикасна здравствена услуга.
Он је прецизирао да је реорганизацијом рада домова здравља предвиђено да деца предшколског и школског узраста имају изабраног лекара у области педијатрије и стоматологије, сви одрасли лекара опште праксе, а жене и девојке старије од 15 година и свог гинеколога.
Према његовим речима, задатак изабраног лекара је да упути пацијента на потребне анализе када су у питању тешке хроничне болести, затим на скрининг за тумор дојке, грлића материце и слично.
Милосављевић је указао на то да изабрани лекар треба да буде посвећен промоцији и превенцији здравља, да упозорава пацијенте на факторе ризика који угрожавају здравље и препоручује им здрав начин живота.
На тај начин, како је оценио, биће смањени мождани удари, малигна обољења, дијабетес, остеопороза и друге хроничне и тешке болести, што је веома важно за земљу која као Србија показује тенденцију смањења и старења популације.
Он је навео да ће, у складу са реорганизацијом рада, бити примењиван и нови начин плаћања домова здравља према броју осигураника (капитација или главарина) и изабраног лекара према броју опредељених пацијената, што лекаре и сестре треба да стимулише на бољи и ефикаснији рад.
Шеф делегације Европске комисије у Србији Жозеп Љоверас подсетио је на то да је Европска унија у протеклих седам година инвестирала 110 милиона евра у реформу здравствених институција, објекте здравствене заштите и развој здравственог менаџмента у Србији.
Он је најавио да ће ова помоћ бити настављена и кроз нови програм предприступне помоћи ЕУ (ИПА) којим руководи делегација Европске комисије, а из којег ће бити финансиран текући, али и три нова пројекта.
Љоверас је прецизирао да је реч о пројектима реформе хитне службе, побољшања квалитета здравствених услуга и превенције наркотика и употребе других недозвољених средстава.
Шеф Канцеларије Европске агенције за реконструкцију у Србији Даниел Ђугларис навео је да је само у последње три године ЕУ у побољшање болничких услова, реформу финансијског система и обуку кадрова у здравству Србије уложила 11 милиона евра.
Ђугларис је најавио да ће ЕУ помоћи и у пројекту увођења капитације у примарну здравствену заштиту тако што ће обезбедити рачунарску опрему у вредности од 2,5 милиона евра за домове здравља у које се уводи нови модел финансирања.