Београд, 4. март 2008. године – Министар науке у Влади Републике Србије Ана Пешикан саопштила је да је почео са радом консултативни Биро за међународне пројекте, који је то министарство покренуло у сарадњи са Српском академијом наука и уметности (САНУ).
 |
Стив Квори и Ана Пешикан |
Пешикан је на конференцији за новинаре навела да је задатак Бироа да помогне научницима који желе да се пријаве за међународне пројекте, а нарочито на конкурсе у оквиру
Седмог оквирног програма Европске комисије.
Она је објаснила да ће поменути биро обавештавати научнике о новим позивима из Седмог оквирног програма, да ће пружати помоћ у писању пријава, као и савете како да заинтересовани на најбољи начин конкуришу за средства заједно са конзорцијумом партнера.
Циљ отварања овог бироа јесте повећање броја и успешности пријава које пристижу из Србије у Брисел, указала је Пешикан и најавила да ће бити организоване редовне радионице о писању пријава, као и курсеви који ће бити прилагођени томе да на најбољи начин одговоре на специфична питања научника.
Директор Бироа Стив Квори рекао је да писање научног пројекта, посебно када је у питању Седми оквирни програм Европске комисије, представља огроман посао за научнике, уз напомену да Биро има задатак да им тај посао олакша.
Према његовим речима, Биро ће научнике који раде пројекте упутити у то како да пронађу новац за свој рад и на који начин да уобличе пројекат како би он био разумљив.
Квори је прецизирао да ће радне верзије предлога пројекта бити прегледане према редоследу пристизања пријава и да ће бити анализирани и пројекти који су одбијени како би се утврдиле најчешће грешке и недоумице и тако побољшао рад на научним пројектима.
Седми оквирни програм представља основни механизам Европске комисије за финансирање истраживања од 2007. до 2013. године и укључује буџет од 50,5 милијарди евра. У том програму, под одређеним условима, учествују и земље које теже уласку у ЕУ.
Програм повезује све иницијативе Европске уније у области истраживања, као што су Оквирни програм за конкурентност и иновације, Програми образовања и обучавања, као и структурни и кохезиони фондови за регионално приближавање, и игра важну улогу у достизању привредног раста, конкурентности и запослености.
Научници који желе да се обрате канцеларији Бироа за помоћ око рада на пројекту могу то учинити путем имејла (
info.biro@mntr.sr.gov.yu) или директно у седишту канцеларије у Београду (Влајковићева 3), сваког радног дана од 9 до 17 часова.