Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Политика Србије је и Косово и Европа

Политика Србије је и Косово и Европа

Београд, 1. март 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је да су циљеви Владе Србије и даље непромењени – да до краја ове године Србија добије статус кандидата за чланство у ЕУ, да се укину визе за наше грађане, као и да се Србија кандидује за структурне фондове ЕУ.

Ђелић је у интервјуу за данашње издање дневног листа “Блиц” указао на то да ЕУ нити има капацитет да призна, нити је признала једнострано проглашену независност Косова.

То су урадиле чланице ЕУ појединачно. Србија никад неће трговати Косовом, али неће ни одустати од стабилности и будућности. Зато наглашавам да су циљеви Владе непромењени – да до краја 2008. добијемо статус кандидата, укинемо визе и кандидујемо се за структурне фондове ЕУ, рекао је он.

Према његовим речима, Србија се неће самоизоловати, а национални интерес је да Србија ојача своје присуство у свим форумима како би имала економски, дипломатски и безбедносни капацитет да утиче на земље које су признале Косово и да придобија нове савезнике.

Само таква политика може да има ефекте. Политика самоизолације је пут у безнађе. Тако ћемо само проузроковати несразмерну реакцију оних који су јачи и који су прекршили међународно право и на том путу ми не можемо победити, истакао је потпредседник Владе.

Ђелић је најавио и да ће Србија потписати Споразум о стабилизацији и придруживању чим то предложи Европска комисија.

Политика Србије је и Косово и Европа. Ми морамо да мислимо на будућност свих наших грађана. И у Штрпцу, и у Суботици, и у Торонту. То је одговорна политика. Европа је подељена око Косова и Метохије. Они који се залажу за Косово у Србији, попут Румуније, стављају нам до знања да је најбољи пут за његову одбрану наставак пута европских интеграција, навео је он.

Потпредседник Владе је рекао да је најважније да се очува стабилност у целој Србији, укључујући и Косово.

Од велике важности биће и како ће се међународна заједница – УНМИК, који признајемо и ЕУЛЕКС, који не признајемо – поставити према косовским Србима и свим неалбанцима који виде Србију као своју домовину. Сваки насилнички покушај да се произведе лојалност према Приштини тамо где је нема, водила би у нове тензије и окршаје. Зато је велика одговорност на међународној заједници, рекао је Ђелић.

Истовремено, према његовим речима, и Русија ставља до знања Србији да пројекат гасовода “Јужни ток” јесте начин да избегну несигурност проласка кроз земље које нису у ЕУ, попут Украјине.

И у интересу Русије је да се Србија нађе у ЕУ, додао је потпредседник Владе.

Он је истакао да је са руске стране стигао стратешки предлог и постојао је избор да “Јужни ток“ прође кроз Србију или кроз Румунију.

Одлука да прође кроз Србију, а за то је услов била продаја НИС-а, има економску и геополитичку важност за нас. Зато сматрам да је аранжман са Русијом у интересу наше земље, рекао је Ђелић.

Потпредседник Владе је навео да постоји јединство у Влади Србије о томе да усклађивање нашег економског система са ЕУ јесте у интересу Србије и бољег живота наших грађана.

Контакти са ЕУ, како је навео, и те како постоје – 26. фебруара одржана су два састанка у оквиру Сталног унапређеног дијалога, следеће недеље преговарамо око укидања виза, а од 10. до 14. марта долазе известиоци Европске комисије да процене напредак реформи у домену правосуђа, безбедности и људских права.

Треба знати и да нам је Европска комисија послала финансијски споразум који ће нам омогућити да почнемо да користимо средства у висини од 180 милиона евра само ове године, навео је Ђелић.

Он је рекао и да је иницирао формирање Националног савета за конкурентност јер се не можемо помирити с тим да је Србија на 91. месту по конкурентности, од 133 земље.

Радићемо на свим димензијама на којима се конкурентност мери – квалитету људског капитала, побољшању пословног амбијента, унапређењу макроекономске стабилности и финансијског тржишта, побољшању инфраструктуре и енергетске ефикасности и развоју малих и средњих предузећа. До лета ћемо имати и конкретне мере које ће бити финансиране, ако буде потребно, у ребалансираном буџету или буџету за 2009. годину. Циљ је да у наредне три године напредујемо за неких 25 места, истакао је Ђелић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs