Грачаница, 29. фебруар 2008. године – Министар вера у Влади Републике Србије Радомир Наумов изјавио је данас у Грачаници да је са владиком рашко-призренским Артемијем потписао уговор о непосредним улагањима и помоћи Србије Српској православној цркви (СПЦ) на Косову и Метохији.
Наумов је у обраћању новинарима рекао да уговор има за циљ да Епархија рашко-призренска не осети одсуство државе Србије са Космета, и додао да је са владиком постигао договор о томе да држава и СПЦ заједно покрену тужбе против свих земаља чији су војници били задужени за то да 17. марта 2004. године штите цркве и манастире у покрајини.
Он је нагласио да ће то бити један од приоритета
Правног тима Владе Србије који је јуче формиран.
Владика Артемије је рекао да је на састанку са министром констатовано да Меморандум о обнови цркава и манастира, који је СПЦ потписала са Саветом Европе и привременим косовским институцијама, више не важи.
Са новим косовским институцијама које не признајемо нисмо потписали никакав уговор, па самим тим и претходни меморандум не важи, објаснио је он и указао на то да ниједна црква ни манастир који су били обухваћени меморандумом нису обновљени.
Владика је такође нагласио да са представницима међународне заједнице треба покренути нове разговоре о обнови порушених верских објеката, тако да обнову обављају институције Србије и СПЦ, док би међународна заједница само надгледала извођење радова.
Наумов је данас посетио и Косовску Митровицу где је разговарао са начелником Косовско-митровачког округа Момиром Касаловићем, председником Скупштине општине Зубин Поток Славишом Ристићем и председником Заједнице српских општина и насеља на Косову и Метохији Марком Јакшићем.
Он је том приликом поручио да ће Влада Србије бити истрајна у одбрани Косова и Метохије као свог саставног дела, уз оцену да је веома важно послати поруку свету да се Србија не мири са постојећим стањем и одлукама.
Министар вера је прецизирао да је током ових разговора предочио јединствен став Владе Србије да ће бити истрајна на путу одбране Космета као саставног дела Србије, као и да ће настојати да се све функције државе Србије осећају на простору покрајине.