Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србија треба да тужи бар једну државу која је признала независност Косова

Србија треба да тужи бар једну државу која је признала независност Косова

Београд, 28. фебруар 2008. године – Правни саветник државног тима Србије за преговоре о будућем статусу Косова и Метохије и директор швајцарског Института за федерализам Томас Флајнер изјавио је данас да Србија треба да тужи Међународном суду правде бар једну земљу која је признала самопроглашену државу Косово.

Флајнер је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Политика" истакао да би Србија то требало да уради јер би почетак процеса пред овим судом УН имао утицаја на друге земље које се спремају на исти потез, уз оцену да би многе земље које сада оклевају да признају Косово одлучиле да сачекају пресуду суда, али да не може да процени колико би тај процес трајао.

Мислим да је важно да Србија пре свега потпише декларацију о обавезујућем прихватању надлежности Међународног суда правде. Чим потпише ту декларацију, Србија може да тужи све земље, објаснио је Флајнер.

Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Да ли би потписана декларација морала да се ратификује у Скупштини Србије:

– Мислим да то није неопходно, али не познајем довољно Устав Србије да бих то знао. Међутим, чим потпише декларацију, Србија већ наредног дана може да тужи. То је веома важна ствар коју треба урадити јер државе које су потписале декларацију о обавезујућој надлежности суда морају да прихвате његове одлуке и да се подреде његовој јурисдикцији. На пример, Велика Британија је потписала ту декларацију, Холандија је то урадила, као и Швајцарска која је управо признала Косово.

На који начин би Србија тужила САД, будући да оне ретко признају надлежност суда у Хагу:

– Сматрам да Србија не треба да тужи Сједињене Америчке Државе, већ државе које су потписале обавезујућу надлежност. Ако суд да за право Србији, а за то су шансе веома велике, та одлука би имала огроман политички утицај. Ово није само моје мишљење, већ и мишљење једног од највећих стручњака за Међународни суд правде Марсела Коена, који ми је рекао да би Србија имала подршку тог органа УН.

Правне и политичке последице евентуалне одлуке суда у корист Србије:

– Пре свега, суд не би одлучивао о Косову јер је оно правно део Србије, већ само о томе да ли су државе које су признале Косово донеле нелегалну одлуку, па би те државе морале да повуку одлуке.

Која средства суд може да употреби да би се одлуке повукле:

– У међународном праву нема силе и нема могућности да се спроведе одлука суда. Али, у овом случају, пресуда би имала велики утицај на јавно мњење. То је у овом случају једина могућа санкција, али је њена вредност за Србију много већа јер би имала судски доказ да су одлуке о признању нелегалне. Србија би са том пресудом у рукама била у сасвим другачијој правној ситуацији него кад би само говорила да су те одлуке нелегалне.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs