Београд, 26. фебруар 2008. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је да је примарни циљ пројекта "Унапређење здравља младих на Балкану" подршка унапређењу капацитета институција у оквиру сектора примарне здравствене заштите у циљу спровођења програма и услуга оријентисаних ка младима.
 |
 |
 |
Томица Милосављевић и Жељко Ожеговић на данашњој конференцији за новинаре |
 |
Фото: Фонет |
Милосављевић је на данашњој конференцији за новинаре, на којој је представљен овај заједнички пројекат Министарства здравља Србије и Канадске агенције за међународни развој (ЦИДА), истакао да здравље није само одсуство болести, већ и стање физичког, психичког и социјалног благостања.
Он је нагласио да сваки појединац сноси одговорност за своје здравље, као и да су у ланцу очувања здравља младих драгоцени породица и заједница у целини, а када то сви буду схватили онда ће међу популацијом младих узраста од 10 до 26 година бити мање зависника од психоактивних и сличних супстанци, оболелих од полно преносивих инфекција и депресије.
Према његовим речима, повређивање у саобраћајним несрећама и други облици насилне смрти су стална претња, због чега је неопходно промовисање здравих стилова живота и заједничко деловање породице, школе, локалне заједнице и здравственог система, без којих нема свеобухватног разумевања здравља младих.
Председник Општине Нови Београд Жељко Ожеговић навео је да се та општина прикључила спровођењу овог пројекта, који се реализује и у Новом Саду и Новом Пазару.
Он је додао да је у оквиру сваког места оформљена радна група коју чине професионалци различитих струка који су, уз одговарајућу заступљеност младих, задужени за надзор и координацију локалних активности у вези са унапређењем здравља младих.
Министарство здравља носилац је Националне стратегије за развој и здравље младих која се односи на особе узраста од 10 до 26 година.
Идентификовани приоритетни здравствени проблеми са којима се млади сусрећу у Србији су болести зависности, поремећај репродуктивног здравља, пораст сексуално преносивих инфекција, депресије и насиље.
Канадско друштво за међународно здравље у партнерству са Светским универзитетом за услуге из Канаде сарађује и са институцијама јавног здравља и омладинским невладиним организацијама у Србији на јачању здравствене политике на регионалном и локалном нивоу.