Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Сертификати за 26 школа које су завршиле програм "Школа без насиља"

Сертификати за 26 школа које су завршиле програм "Школа без насиља"

Београд, 26. фебруар 2008. године – Министар просвете у Влади Републике Србије Зоран Лончар изјавио је данас да се у програм „Школа без насиља, ка сигурном и подстицајном окружењу за децу“ до сада укључило 10 одсто школа у Србији, односно 101 школа, 6.770 наставника и 71.113 ученика.


Лончар је на конференцији за новинаре, на којој су уручени сертификати представницима 26 школа у Србији које су успешно завршиле овај програм, најавио да ће се наредног месеца у „Школу без насиља“ укључити још 26 школа, при чему је средства за укључивање 11 школа обезбедила Електропривреда Србије (ЕПС).

Он је такође оценио да безбедност у школама није на задовољавајућем нивоу и указао на то да је за смањење насиља неопходна, пре свега, системска акција државе.

Зоран Лончар
Повећање степена безбедности и смањивање насиља у школама мора да буде један од државних приоритета и зато је потребна свеобухватна активност различитих државних органа – Министарства просвете, али и осталих министарстава, пре свега Министарства унутрашњих послова, објаснио је министар.

Лончар је навео да је програм „Школа без насиља“ помогао да Министарство просвете недавно направи и Протокол о заштити деце од насиља.

Јудита Рајхенберг
Директор Уницефа за Србију Јудита Рајхенберг истакла је да су искуства других земаља показала да три године нису довољне за то да се постигне видљиво смањење насиља у школама, и додала да се сматра да се о променама може говорити тек када једна генерација ученика проведе цео свој школски век са принципима ненасиља.

Рајхенберг је подсетила на то да су истраживања из 2006. године показала да је 65 одсто ученика у Србији бар једном током три месеца било изложено нападима вршњака и као забрињавајуће оценила то што је 32 одсто ђака имало проблеме са насилним понашањем наставника.

Национални амбасадор Уницефа за Србију и промотер програма „Школа без насиља“ Александар Ђорђевић рекао је да је веома важно да деца од детињства знају шта су праве вредности, као и да само тако може да се гради боља будућност Србије.

Ђорђевић је истакао да деци треба објаснити да не смеју да толеришу насиље и да на насиље не одговарају насиљем.

Александар Ђорђевић
Пројекат „Школа без насиља, ка сигурном и подстицајном окружењу“ спроводи се у Србији од септембра 2005. године. Намењен је деци, а циљ му је да смањи насиље над децом и међу децом. Правила понашања формулишу се у одељенским заједницама и на нивоу школе.

Овим програмом, који реализују Уницеф, Министарство просвете, Министарство рада и социјалне политике, Министарство здравља и друге институције, предвиђена је и вршњачка едукација кроз радионице, форум театре и друге активности, а у пројекат су укључени и родитељи.

Програм се финансира добровољним прилозима грађана и корпоративног сектора из Србије, при чему га је финансијски подржало више од 50.000 појединаца и приближно 1.000 предузећа.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs