Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Разматрање чланства Косова у Савету Европе кршење принципа те организације

Разматрање чланства Косова у Савету Европе кршење принципа те организације

Београд/Стразбур, 20. фебруар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас у Стразбуру да би и само разматрање захтева Приштине за чланством у Савету Европе представљало кршење принципијелног става ове организације да се не меша у процес одлучивања о будућем статусу покрајине.

Фото: АП
Јеремић је у говору на затвореном састанку Комитета министара СЕ истакао да би поред тога, то Савет Европе учинило саучесником у флагрантном кршењу међународног права и довело у питање приврженост сопственим вредностима.

Космет за Србију није територија као и свака друга, него колевка нашег идентитета, поручио је он и додао да су због овог флагрантног кршења основних норми међународног права, извргнути руглу универзални принципи уграђени у Повељу УН и обогаћени на европском простору Статутом СЕ и Завршним актом из Хелсинкија.

Министар спољних послова је указао на то да је једнострано, нелегално и нелегитимно проглашење независности Косова и Метохије учинило да се свет промени нагоре.

Свет се променио, али није се променио набоље. Напротив. Као резултат овог непријатељског акта приштинских власти међународни поредак је постао нестабилнији и небезбеднији, упозорио је Јеремић.

Он је поновио да Србија неће толерисати нелегални чин отцепљења Космета и подсетио на то да су Влада и Скупштина Србије прогласиле ништавним потез власти у Приштини.

Према његовим речима, српске власти предузеће све дипломатске и политичке мере како би спречиле тај директан и неиспровоцирани напад на суверенитет Србије.

Јеремић је нагласио да Србија као одговорна чланица међународне заједнице, посвећена мирном и договорном решавању спорова, неће прибећи употреби силе зато што то не доприноси мирном решавању криза.

Ми смо за мир, за договор и за слогу. Ми смо Европљани, рекао је министар и поручио да ће Космет заувек остати део Србије.

Јеремић је рекао да је као Европљанин поносан због свог наслеђа, културе, уверења и историје, али да је истовремено и дубоко постиђен зато што су неке европске владе признале једнострано, нелегално и нелегитимно проглашење независности привремених институција у Приштини.

Он је истакао да оно што је Србији учињено не представља само кршење међународног система већ и вредности које су основа Европе.

Према његовим речима, ако признавање овог етнички мотивисаног чина одвајања од демократске, европске државе није погрешно, онда ништа није погрешно.

Јеремић је оценио да признавање једнострано проглашене независности Космета чини законитом доктрину наметања решења етничким сукобима, као и једнострано одвајање неког ентитета.

Тиме се право на самоопредељење трансформише у признавање права на независност, чини законитом насилна подела међународно признатих, суверених држава и нарушава посвећеност мирном решавању спорова у Европи, навео је министар.

Јеремић је, међутим, указао на то да не губи веру у Европу иако га је стид због потеза неких Европљана, и изразио наду да ће Европа живети у складу са својим вредностима.

Он је поновио да у случају јужне српске покрајине једино обострано прихватљиво решење може да буде одрживо и трајно и да утре пут према заједничкој, европској будућности.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs