Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Влада ће новим инвестицијама подржати опоравак 11 предузећа на Космету

Влада ће новим инвестицијама подржати опоравак 11 предузећа на Космету

Звечан, 20. фебруар 2008. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Млађан Динкић најавио је данас да ће Влада Србије новим инвестицијама подржати опоравак 11 предузећа са већинским друштвеним капиталом на подручју Косова и Метохије.

Млађан Динкић (у средини) приликом посете Рударско-топионичарском басену "Трепча"
Фото: Фонет

Динкић је током посете Рударско-топионичарском басену "Трепча" код Звечана истакао да је циљ Владе Србије и овог министарства да се што већи број људи запосли и да им се тако обезбеди егзистенција у јужној српској покрајини.

Он је у разговору са руководством "Трепче" и привредницима тог краја истакао да ће Влада и Министарство економије и регионалног развоја инсистирати на томе да се процес приватизације српских предузећа у јужној српској покрајини, после оживљавања производње, спроводи посредством Агенције за приватизацију Републике Србије.

Министар је том приликом саопштио да ће до краја следеће недеље српским предузећима на Косову и Метохији бити уплаћена интервентна помоћ у износу од 500.000 динара до пет милиона динара, зависно од тога колико радника запошљавају.

Према његовим речима, предузећа која упошљавају до 50 радника добиће милион динара субвенција, оним фабрикама у којима је ангажовано до 100 радника биће уручено до 2,5 милиона динара, док ће предузећа у којима ради више од 100 радника добити пет милиона динара.

Циљ Владе Србије и Министарства економије и регионалног развоја јесте успостављање пуног економског суверенитета над деловима Косова и Метохије у којима живе Срби, као и то да се што већи број људи запосли како би им се обезбедила егзистенција у покрајини, објаснио је Динкић.

Он је указао на то да те економске мере представљају само део акционог плана Владе за помоћ Србима у покрајини, а чији је циљ, у домену Министарства економије и регионалног развоја, оживљавање производње и смањење незапослености.

Такође, Динкић је најавио низ конкретних економских мера у ревитализацији производње у "Трепчи", где је тренутно упослено приближно 1.200 радника, и напоменуо да је циљ да се путем оживљавања производње најпре повећа број запослених, а да затим дође до реструктурирања и у крајњој фази до приватизације "Трепче" од стране надлежних органа Србије.

Према његовим речима, у два рудника поред Лепосавића – "Бело брдо" и "Црнац" која су у саставу "Трепче" – биће инвестирано у набавку одговарајуће опреме како би се побољшали ниво експлоатације руде, услови рада и стандард запослених.

Представници српских предузећа са Косова и Метохије упознали су министра са проблемима са којима се суочавају, а који се огледају у недостатку обртних средстава за покретања производње, недостатку тржишта, као и угроженом безбедношћу радника.

Они су изразили задовољство најављеном подршком Министарства економије и регионалног развоја, и оценили да ће те мере допринети оживљавању привреде, јачању економских веза са Србијом, повећању запослености и опстанку Срба у покрајини.

Динкић је данас разговарао и са председницима општина северног Косова и Метохије, начелницима округа и владиним координаторима из српских енклава о будућим активностима Министарства.

Он је том приликом прецизирао да економски део Акционог плана има четири тачке, у чијој основи су привредни развој и отварање нових радних места како би се Србима у јужној српској покрајини омогућило да ту остваре своју егзистенцију.

Према његовим речима, прва тачка тог плана подразумева увођење у економски систем Србије свих друштвених предузећа Косова и Метохије.

Субвенције друштвеним предузећима од марта ове године биће редовне, обећао је министар и најавио да је у наредном периоду један од циљева да Агенција за приватизацију спроводи процесе власничке трансформације друштвених предузећа на Косову и Метохији.

Развој пољопривреде и приватног предузетништва представља другу тачку Акционог плана, чији је циљ да се у тим областима створе услови за привредни развој и ново запошљавање, истакао је Динкић и најавио хитну примену два програма – организовање јавних радова на свим подручјима где живе Срби и подстицање програма самозапошљавања на Космету.

Он је назначио генерални развој предузетништва на Косову и Метохији као трећу тачку Акционог плана и истовремено најавио отварање регионалне канцеларије Агенције за регионални развој у северном делу Косовске Митровице, као и њене експозитуре у Косовском поморављу.

Динкић је саопштио да ће за предузетнике на Косову и Метохији бити обезбеђено кредитирање из посебног дела буџета Србије, а средства ће се додељивати под најповољнијим условима, при чему ће се кредити за почетнике у бизнису, без хипотеке, додељивати у вредности до 15.000 евра.

Кредити за постојеће занатске радње биће додељивани у истом износу и под истим условима, објаснио је он и напоменуо да су за постојећа мала и средња предузећа предвиђени кредити до 30.000 евра, које ће заинтересовани морати до половине износа да покрију хипотеком.

Према његовим речима, предузетницима са Косова и Метохије биће обезбеђено учешће на сајмовима у земљи и иностранству, разни програми обуке, као и сва могућа помоћ у организовању приватног бизниса.

Развој туризма такође је предвиђен Акционим планом, указао је министар и додао да ће у наредне две недеље Влада донети одлуку о формирању новог предузећа које ће чинити ЈП "Скијалишта Србије" и фирма "Инекс интерекспорт", а које ће преузети сву имовину и управљачка права над ски-центром на Брезовици.

Истовремено, он је истакао да се хитно мора решити проблем снабдевања струјом у општини Штрпце, изградњом мини хидроцентрале за то подручје.

Министарство економије и регионалног развоја ће у сарадњи са Министарством за Косово и Метохију радити на побољшању локалне инфраструктуре у српским срединама на Косову, истакао је Динкић и прецизирао да се те активности односе углавном на објекте водовода и канализације.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs