Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Неопходно обезбедити материјалне услове за егзистенцију Срба на Космету

Неопходно обезбедити материјалне услове за егзистенцију Срба на Космету

Београд, 20. фебруар 2008. године – Министар трговине и услуга у Влади Републике Србије Предраг Бубало изјавио је данас да борба за очување Косова и Метохије у саставу Србије има смисла и може да се води искључиво уколико буде Срба у јужној српској покрајини, због чега је неопходно обезбедити материјалне услове за њихову егзистенцију.

Бубало је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, најавио да Србија улази у нову фазу борбе за останак Космета у територијалним границама Србије, која неће подразумевати само политичку борбу, него ће бити у питању и велики број судских и арбитражних процеса пред међународним институцијама.

Он је најавио покретање тужби пред Међународним судом правде у Хагу према државама које признају нелегалну и незаконито проглашену независност Косова и покретање процеса пред међународним судским органима у домену економије и заштите права државе, грађана, СПЦ-а, као и права предузећа из Србије.

Према његовим речима, институције Србије мораће још више и агилније да раде у свим сегментима и на ономе што је грађанима потребно – у области здравства, школства, тржишне инспекције и других инспекцијских органа.

Јавна предузећа, као што су ЕПС, Телеком и ПТТ мораће да ојачају везе са предузећима из тог сектора, рекао је Бубало и указао на неопходност отварања нових радних места и погона за људе у енклавама, у местима у којима су већином Срби.

На питање шта ће бити са имовином близу 300.000 Срба са Косова и Метохије протераних од јуна 1999. године, који имају у покрајини имовину вредну око четири милијарде долара, он је одговорио да је вредност имовине коју држава и грађани Србије имају на Косову и Метохији огромна.

Министар трговине и услуга је навео да се процењује да је вредност директних инвестиција, улагања преко Фонда за развој Републике Србије, имовине СПЦ-а, власништва протераних грађана и природних богатстава на која највећа права полаже Србија у јужној покрајини, у распону од 200 милијарди долара до 400 милијарди долара.

Бубало је указао и на дугогодишњи процес незаконите приватизације на Космету, као и на отимање инвестиција српских предузећа у јужној покрајини.

У овом моменту, како је нагласио, приоритет је безбедност Срба који су остали да живе на Космету и њихова материјална егзистенција, при чему је потребно учинити све и за повратак прогнаних.

Према његовим речима, постигнут је договор о томе да се грађанима Србије на Космету што пре обезбеди пољопривредна механизација, а све тржишне вишкове – пшеницу, кукуруз, јечам, откупиће Дирекција за робне резерве Републике Србије.

Бубало је позвао све грађане да у четвртак, 21. фебруара, у 17 часова, дођу на митинг у Београд, испред Дома Народне скупштине, да достојанственим окупљањем подрже борбу за очување Косова и Метохије у оквиру Србије.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs