Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Проглашење независности Космета најгрубље кршење Устава Србије, Резолуције 1244 и Повеље УН

Проглашење независности Космета најгрубље кршење Устава Србије, Резолуције 1244 и Повеље УН

Београд, 14. фебруар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да ће на ванредној седници СБ УН изнети став наше земље да би проглашење независности Космета представљало флагрантно кршење Устава Србије, Резолуције 1244, Завршног акта из Хелсинкија и Повеље УН.

Јеремић је уочи поласка у Њујорк, у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости", рекао да ће поводом најаве да привремене институције Косова планирају проглашавање независности 17. фебруара упозорити на последице стварања опасног преседана, и позвати чланице УН да спрече овај нелегитиман акт који би као сигурну последицу имао дестабилизацију региона.

С обзиром на преседански карактер овакве одлуке и њеног евентуалног признавања, она би имала тешке последице на стабилност и мир свуда у свету, нагласио је министар.

Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Може ли обраћање Србије чланицама СБ променити нешто до 17. фебруара:

– Без обзира на то да ли може нешто да промени, наш напор да до последњег тренутка радимо све што је у нашој дипломатској моћи на спречавању таквог нелегалног акта нема алтернативу. То је наша дужност и то ћемо чинити и после евентуалног проглашења независности.

Да ли је могуће да СБ овог пута донесе неки закључак око Космета, будући да су са ранијих седница изостајале одлуке:

– Не бих се унапред изјашњавао о исходу седнице. Србија ће изнети свој чврст став и надам се да ћемо за њега имати подршку значајног броја земаља Савета безбедности.

Шта ће конкретно значити одлука о поништавању независности коју данас треба да усвоји Влада:

– За нас је било какво проглашавање независности Косова и Метохије нелегално и представља кршење Резолуције 1244, Повеље УН и Завршног хелсиншког акта. Дакле, евентуалну одлуку о независности сматраћемо правно ништавном, за нас она неће имати никакво практично дејство. Косово остаје део Србије, границе Србије остају где јесу.

Како ће то у пракси бити могуће:

– На исти начин као што су и данас. Међународно признате границе Србије су познате и оне ће остати непромењене, без обзира на то какве нелегалне одлуке донесу косовске привремене институције.

Да ли је признање Космета ствар УН или суверених држава, како каже председник Словеније:

– Одбрана међународног права води се у УН, и ако дође до проглашавања независности, ми ћемо наставити да се боримо у УН, као и у свим међународним форумима, да се таква одлука поништи.

Најављено је као могућност да ће министри спољних послова ЕУ усвојити изјаву о признавању независности покрајине. Да ли би ова врста „колективног признања“ отежала напоре Србије у поништавању независности:

– Према ономе што је мени познато о правном устројству ЕУ, Унија нема капацитет признавања, то је суверено право држава. Стога не очекујем да ће ЕУ донети било какав акт који би за правну последицу имао признавање те нелегитимно проглашене независности.

Да ли ће се на данашњој седници Владе или на некој од наредних седница расправљати о понуђеном политичком споразуму ЕУ:

– Седница Владе неће бити посвећена само Космету, иако ће то бити најважнија тема. Говориће се и о другим питањима са дневног реда – привреди, финансијама. Европске интеграције остају наш приоритет, а најважнији институционални корак на том путу је Споразум о стабилизацији и придруживању, условљен пуном сарадњом са Хашким трибуналом, којој смо ми посвећени у потпуности.

Да ли ће Србија потписати Споразум о стабилизацији и придруживању ако га Брисел ускоро понуди:

– Када се стекну услови и чим Србији буде понуђен тај споразум, Србија ће га потписати.

Како ће се Београд поставити према мисији ЕУ ако она ипак дође на Космет:

– Једини валидни репрезенти међународне заједнице са којима ћемо имати односе за нас остају Унмик и Кфор, као и мисија ОЕБС-а. Партнери Владе Србије могу бити само мисије предвиђене Резолуцијом 1244, све док се неком новом резолуцијом СБ не донесе нека друга одлука.

Ако косовски Албанци прогласе независну државу и именују министра спољних послова, каква би била ваша реакција ако бисте се сусрели са њим на неком скупу:

– Никада нећу имати било какву комуникацију са нелегалним институцијама било које нелегално проглашене државе, па ни те такозване косовске државе.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs