Београд, 12. фебруар 2008. године – Министар вера у Влади Републике Србије Радомир Наумов изјавио је данас да наша културна баштина и културно-историјско наслеђе неизбрисиво сведоче о томе да припадамо Европи и да нико боље од државе Србије не може заштитити те цивилизацијске тековине Срба које нас и стављају у ред старих европских народа.
Наумов је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Глас јавности" истакао да Министарство све цркве и верске заједнице помаже сразмерно броју верника, што значи да се помажу све богословије Српске православне цркве, Католичка гимназија и медресе, да се дотирају плате професорима средњих богословских школа и обезбеђује приближно 900 стипендија за студенте теологије који се школују у земљи и иностранству.
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.
Шта је Министарство вера урадило откад сте на функцији министра:– Ако се према попису од 2002. године више од 90 одсто становништва изјаснило да припада одређеној цркви или верској заједници, за државу је било веома важно да изгради добар однос са тим црквама и верским заједницама. Пре две године добили смо закон којим смо анулирали правну празнину насталу после Другог светског рата и тиме регулисали правни положај цркава и верских заједница у складу са европским стандардима које гарантује Устав Републике Србије. И после формирања ове владе наставили смо да побољшавамо услове за афирмацију свих аспеката верског живота.
Који су даљи планови:– Заложићу се за то да се добри односи са црквама и верским заједницама продубе и додатно добију на квалитету. Министарство вера од ове године ради на основу програмског буџета. Програми Министарства вера се односе на унапређење сарадње са црквама и верским заједницама, верско школство и помоћ црквама и верским заједницама.
Како Министарство троши средства која добија из буџета: – Управо на реализацију програма које сам навео. Највише средстава уложићемо за помоћ свештенству и монаштву на Косову и Метохији, школовање средњошколаца и студената на основним и постдипломским студијама, помоћ свештенству, монаштву и верским службеницима у пограничним и неразвијеним подручјима, као и за изградњу и реконструкцију храмова и верских објеката. Део средстава биће утрошен за унапређење верске културе, верских слобода и толеранције, као и у циљу заштите верског, културног и националног идентитета.
Да ли Министарство има обавезе према црквеним пензионерима свих цркава и верских заједница:– Не. Министарство нема обавезу према црквеним пензионерима. Свештеници и верски службеници, као и остали грађани, сами уплаћују доприносе. У сиромашнијим срединама ми им помажемо за време активне службе, а они део тих средстава уплаћују у фондове ради регулисања обавеза за пензијско-инвалидско и здравствено осигурање.
На скупу туристичких асоцијација у Охриду Албанци су још једном покушали да најзначајније српске светиње на Космету представе као своје споменике. Како то коментаришете:– То је груба провокација и очекивана манипулација албанског покрета који жели да затре све српске трагове на Косову и Метохији. Наша културна баштина и културно-историјско наслеђе неизбрисиво сведоче о томе да припадамо Европи и да нико боље од државе Србије не може заштитити те цивилизацијске тековине Срба, које нас и стављају у ред старих европских народа. Али тамо нису угрожени само споменици културе већ људски животи, и то пред очима целокупне светске јавности. Наша је обавеза да учинимо све како бисмо помогли опстанак српског духовног и националног бића на Косову и Метохији.
Да ли за поједине свештеничке услуге постоји одређена такса или би то требало да буде на добровољној основи:– Цене услуга свештеника су ствар цркве. У јавности се најчешће наводе екстремни случајеви, а по мом личном уверењу, већина свештеника прима надокнаде у договору са верницима и у складу са њиховим могућностима.
О спровођењу Закона о реституцији црквене имовине:– Добро је да ће правда бити задовољена после толико година. Очекујемо да ће се економски положај цркава и верских заједница значајно поправити, а то је олакшање и за државу јер ће се створити могућности лакшег самосталног финансирања свега овога о чему сам говорио.