Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Србија неће прећутно прихватити независност Косова и Метохије

Србија неће прећутно прихватити независност Косова и Метохије

Београд, 7. фебруар 2008. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Слободан Самарџић изјавио је данас да би Србија потписивањем политичког споразума који је понудио Брисел прећутно прихватила и слање Мисије ЕУ и независност Косова и Метохије.



Самарџић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, оценио да потписивање овог споразума има директан ефекат прихватања Мисије ЕУ на Косову, а та мисија је у функцији независности јужне покрајине.

Ако политички споразум упоредимо са најавама да ће косовски Албанци прогласити независност, онда је извесно да је намера ЕУ да Србију увуче у процес признавања независности Косова и Метохије, саопштио је министар.

Он је прецизирао да би Србија била увучена у то да сарађује као да се то није догодило, и оценио да је политички споразум обична декларација, да нема ни формалне карактеристике међународног уговора и не нуди ништа из Споразума о стабилизицији и придруживању.

Функција тог споразума је да Србија потписом прећутно прихвати и слање мисије и независност Косова и Метохије, поновио је министар.

Он је указао на то да су активности ЕУ у великој мери пореметиле односе у владајућој коалицији и да имају ефекат подривања демократских институција у Србији.

Самарџић је рекао да Влада није у могућности да пронађе заједнички језик око политичког споразума зато што један њен део сматра да он нема никакве везе са Мисијом ЕУ на Косову.

Ако се и даље буде инсистирало на потписивању политичког споразума са ЕУ, који посредно утиче на будућност и судбину Косова и Метохије, онда Влада вероватно нема будућност, навео је министар.

Према његовим речима, уколико се та ствар превазиђе, будући да је генерална политика Владе вођена пре предлога ЕУ била јединствена, у том случају може да се очекује очување Владе.

Самарџић је подсетио на то да коалициони споразум странака у Влади из маја прошле године налаже да се одлуке доносе консензусом, па тако за одлуку преостаје још један орган, а то је Скупштина.

Обавеза председника Скупштине је да то спроведе у дело јер је у питању ванредна ситуација за државу, која се може разрешити одлуком парламента, закључио је министар.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs