Београд, 4. фебруар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изразио је данас очекивање да ће добити овлашћење од Владе Србије да 7. фебруара у Бриселу потпише политички споразум о сарадњи Србије са ЕУ.
Ђелић је на конференцији за новинаре рекао да верује да ће Влада Србије прихватити овај споразум.
После референдумског потврђивања европске оријентације грађана, ниједан политичар не може да спречи оно што желе грађани, то јест да потпишемо споразум и уђемо у ЕУ, због чега верујем у то да ћу га потписати у четвртак, 7. фебруара, рекао је потпредседник Владе Србије.
Он је саопштио да консултације унутар владине коалиције о понуђеном споразуму још нису обављене, и додао да не очекује да је ико спреман да се о том питању определи мимо воље грађана.
Имајући у виду исказану вољу грађана за европску будућност, и то да је председник Борис Тадић децидно одбацио било какво условљавање европске будућности, свако противљење потписивању споразума било би супротно израженој вољи народа, а то није могуће, нагласио је Ђелић.
Он је додао и да није сигуран у то да ли је политички споразум са ЕУ, након што тај документ буде потписан, уопште потребно ратификовати у Скупштини Србије.
Поставља се питање да ли споразум треба да иде на ратификацију или не јер ратификују се споразуми који подразумевају одређене обавезе за земљу, а овај споразум предвиђа само погодности, објаснио је Ђелић.
Истовремено, он је указао на то да би противљење потписивању споразума било беспредметно и зато што је он у потпуности у складу са последњом резолуцијом Скупштине Србије о Косову и Метохији.
Ђелић је прецизирао да прелазни политички споразум који је Савет министара ЕУ предложио 28. јануара Србији на потписивање садржи четири кључна елемента: све земље чланице ЕУ потврдиле су да Србија има гарантовано чланство у Унији, земље чланице ЕУ гарантују дијалог о укидању виза за грађане Србије, планира се значајно повећање броја студената који ће моћи да студирају у ЕУ и потврђује се формирање радне групе ЕУ и Србије.
Према његовим речима, први елемент јесте од историјског значаја јер се Србији први пут у једном међународном споразуму гарантује пуноправно чланство у ЕУ.
Осврћући се на проблем одлагања потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ, Ђелић је оценио да ће Србија потписати тај споразум чим заокружи сарадњу са Хашким трибуналом, што је, како је навео, једини услов.
Не бих лицитирао датумима, али избори у недељу су јасно показали европску оријентацију грађана и, самим тим, и надлежне службе треба да реше то питање како бисмо остварили оно за шта су се грађани изјаснили. Имам валидно овлашћење од децембра прошле године, и све док Влада не донесе противну одлуку, а неће је донети, ја ћу потписати тај споразум, закључио је Ђелић.