Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Потписивање политичког споразума са ЕУ 7. фебруара

Потписивање политичког споразума са ЕУ 7. фебруара

Београд, 2. фебруар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је данас да верује у то да ће 7. фебруара потписати политички споразум са Европском унијом и оценио да је реч о историјском споразуму, јер све чланице ЕУ и Европска комисија њиме гарантују чланство у Унији и укидање виза нашим грађанима.

Ђелић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" изразио очекивање да ће Влада бити јединствена око потписивања споразума јер је тај документ од националног интереса и додао да три четвртине наших грађана очекује од Владе да им обезбеди што бржи улазак у ЕУ.

У Влади ћемо сагледати текст политичког споразума, а очекујем да нам буде предочен почетком наредне недеље, најавио је он и напоменуо да са Европом ретко кад има изненађења.

Као шеф нашег преговарачког тима за ЕУ, сведок сам да смо свим снагама покушали да у Споразум о стабилизацији и придруживању убацимо две одредбе – да ћемо сигурно ући у ЕУ и да ће нам укинути визе – али нисмо успели то да урадимо. Политичким споразумом нам се то нуди, што значи да није испод нивоа Споразума о стабилизацији и придруживању већ велики корак напред за Србију, објаснио је Ђелић.

На питање шта ће се догодити ако ЕУ пошаље своју мисију на Косово и Метохију, он је одговорио да се улажу огромни дипломатски напори да се то не деси без резолуције СБ УН, при чему ти напори већ дају прве резултате.

Истовремено, потпредседник Владе је изразио очекивање да ће добити овлашћење Владе како би потписао политички споразум са ЕУ.

Говорећи о томе да је раније најављивао да ће 28. јануара потписати Споразум о стабилизацији и придруживању што се није десило, он је објаснио да, упркос огромном напору 25 чланица ЕУ које су жестоко лобирале и браниле нашу земљу, Холандија није попустила у захтевима за завршетак сарадње са Хашким трибуналом да би се потписао Споразум о стабилизацији и придруживању.

Ђелић је пренео да је европски комесар за проширење Оли Рен потврдио да постоји напредак у сарадњи и изразио уверење да ће веома брзо Холандија дати свој пристанак на потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању.

На питање када ће Србија завршити сарадњу са Хагом, Ђелић је рекао да се нада резултатима што пре.

Он је указао на то да наде да ускоро потпишемо Споразум о стабилизацији и придруживању нису изгубљене и напоменуо да је завршетак сарадње са Хагом једини услов и када се он испуни Споразум ће бити потписан, уз уверење да ће то бити у догледној будућности.

Потпредседник Владе је одбацио могућност да потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању представља неку врсту замене за независност Косова и Метохије.

Србија никада неће трговати Косовом и Метохијом, нити ће пристати на независност. Као што енергетски споразум није био уступак Русији због Космета, тако ни ЕУ нећемо дати никакав уступак око покрајине зарад бржих европских интеграција. И за нас и за Унију то су два одвојена процеса, нагласио је Ђелић.

Он је такође рекао да је своју резервисану авионску карту за 28. јануар за Брисел променио за 7. фебруар и додао да ће своју оловку користити два пута – за потписивање политичког споразума и Споразума о стабилизацији и придруживању.

Упитан да ли ће на динамику очекиваног чланства Србије у ЕУ утицати то што је промењен редослед потеза око споразума, потпредседник Владе је истакао да ће то само убрзати наше чланство у ЕУ.

Француска, која ће председавати ЕУ у другој половини 2008. године, поручила је да ће подржати Србију да добије статус кандидата у том периоду. Зато сматрам да би Србија могла да буде чланица ЕУ за три до пет година, дакле, чак пре 2014. године коју сам до сада помињао као крајњи рок, навео је Ђелић.

Када је реч о дијалогу са Европском комисијом око визне либерализације, он је предочио да је председник Европске комисије обећао да ће наши грађани од 2009. године путовати без виза и да нема места за сумњу да се то неће десити и додао да министар унутрашњих послова Драган Јочић има изузетно важну улогу у процесу укидања виза за грађане Србије.

Потпредседник Владе је рекао да није уписао бесплатне акције јер је био доста заузет последњих дана, али да ће их сигурно уписати и поклонити Фонду "Др Зоран Ђинђић".

Говорећи о додели прва 204 пасоша грађанима Србије, у знак 204 године државности наше земље, он је рекао да ће се за њихову доделу са "Вечерњим новостима" и РТС спровести акција у којој ће грађани кандидовати обичне људе који су се истакли кроз храброст, пожртвовање, знање, племенитост, хуманост, и то у свим сферама живота, при чему ти пасоши неће ићи политичарима, естради, богаташима.

Ђелић је истовремено истакао да личне карте не морају да се замене ове године, него када им истекне рок и подсетио на то да ће грађани од 1. априла добити најквалитетније и најмодерније пасоше у Европи који ће се издавати на 10 година, што је 2,5 евра по години важења.

Према његовим речима, такви пасоши су главни услов за укидање виза, при чему ће цена пасоша у Црној Гори бити 37 евра, у Словенији 36, а у Македонији 33 евра.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs