Београд, 31. јануар 2008. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Слободан Самарџић изјавио је данас да ће Влада Србије наставити да се силовито бори за опстанак своје територије, односно Косова и Метохије у саставу Србије.
Самарџић је на конференцији за новинаре, која је одржана након седнице Владе, рекао да је на данашњој седници констатовано да постоји расположење једног броја земаља да процес одређивања будућег статуса покрајине приведу крају тако што би признале независност покрајине коју би прогласиле косметске привремене институције.
Он је истакао да ствари не стоје тако сигурно као што се може чути у јавности, при чему је наводе о датумима о унилатералном проглашењу независности Космета који се појављују у медијима одбацио као нетачне, било да је реч о 6. фебруару или 15. марту.
Министар за Косово и Метохију је поновио да Србија одбацује долазак Мисије ЕУ на Космет без резолуције Савета безбедности УН, као и да не постоји правни основ за слање те мисије.
ЕУ није рашчистила са проналажењем правног основа за слање те мисије, нагласио је Самарџић и додао да је потребно доста времена да га утврди.
Он је указао на то да се у западном јавном мњењу све више преиспитују америчке најаве признавања независности Космета, при чему је као пример навео текст бивших званичника америчке администрације у "Вашингтон посту".
Кад је реч о ситуацији на терену у покрајини, Самарџић је рекао да су припадници Кфора у неколико српских села у околини Урошевца извели тест евакуације у случају потребе и изразио уверење да ће Кфор одржати стабилност на Космету.
Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић рекао је да је на данашњој седници усвојен Предлог стратегије за подстицај рађања, који предвиђа низ мера које би требало материјално да подстакну већи природни прираштај.
Ђелић је објаснио да ће убудуће накнаде за одржавање трудноће бити исплаћиване у стопостотном износу просечне месечне зараде, а награда за новорођено дете биће исплаћивана једнократно уместо досадашње исплате у ратама.
Према његовим речима, буџетом за наредну годину биће предвиђена бесплатна подела школских уџбеника за друго, треће и четврто дете.
Потпредседник Владе је подсетио на то да је становништво Србије међу најстаријима у Европи и да би Стратегијом требало да се утиче на раст прираштаја од најмање 30 одсто у наредном периоду.
Он је навео да је Влада усвојила и Предлог закона о заштити података којим се обезбеђује ефикаснија заштита безбедности земље и приватности грађана, уз напомену да је то кључни закон којим се регулише приступ државних органа подацима који се тичу грађана, као и комуникација између државних органа.
За спровођење овог закона биће задужен повереник за информације од јавног значаја, објаснио је Ђелић и нагласио да је тај документ део пакета закона неопходних да би Србија могла да се нађе на белој шенгенској листи, а има и велики значај за пуну сарадњу наше земље са међународним организацијама које се баве сузбијањем организованог криминала.
Истовремено, он је рекао да је Влада донела одлуку и о преносу власништва хиподрома "Београд" са државе на Скупштину Града Београда јер је, како је додао, престоница до сада највише уложила у то предузеће.
Он је навео да је Влада Србије усвојила информацију о имовинским односима између Јат ервејза, Аеродрома "Никола Тесла", Јат технике и Агенције за контролу летења како би могло да се приступи приватизацији тих јавних предузећа.
До лета ове године требало би да се распишу тендери за приватизацију Јат ервејза и Јат технике, најавио је Ђелић и додао да би већ сутра требало да се распише тендер за приватизационог саветника за Јат ервејз пошто је за Јат технику то већ учињено.
Према његовим речима, Влада је донела одлуку о преносу "златне акције" у предузећу "Телеком Србија" са генералног секретара Владе Дејана Михајлова на министра финансија Мирка Цветковића чиме је омогућено постављање новоименованог директора тог предузећа Бранка Радујка.
Самарџић је рекао да Влада Србије очекује да до краја недеље добије текст политичког споразума о сарадњи са Европском унијом који ће пажљиво размотрити, анализирати и потом израдити свој текст.
Ђелић је рекао да је, у складу са закључцима са састанка у Бриселу, новост у том споразуму то што су се први пут све земље чланице Уније сагласиле да Србија постане чланица ЕУ.
Као други елемент, потпредседник Владе је навео став свих земаља чланица Шенгенског споразума да Европска комисија треба да унапређује дијалог са Србијом о укидању виза и изразио очекивање да би грађани Србије могли 2009. године да путују без виза.
Ако се у понуђеном споразуму наводе та два елемента – да Србија треба да постане пуноправни члан ЕУ и о укидању виза, онда је то веома важна вест и корак за Србију, закључио је Ђелић.
Такође, Самарџић је рекао да Влада нормално и уобичајено функционише, као и да је, у склопу разматрања извештаја о ситуацији везаној за Космет и о ЕУ, Влада расправљала и о председничким изборима.