Београд, 31. јануар 2008. године – Државни секретар Министарства рада и социјалне политике Владе Републике Србије Снежана Лакићевић-Стојачић изјавила је данас да стратегија за побољшање положаја жена треба да омогући њихову већу заступљеност у политичком и јавном животу и бољи економски положај и образовање.
Лакићевић-Стојачић је на конференцији за новинаре објаснила да Нацрт националне стратегије за побољшање положаја жена и унапређење равноправности полова, у чијој су изради учествовали државни органи, међународне и невладине организације и синдикати, дефинише политику једнаких могућности за период од 2008. до 2014. године.
Она је навела да о овом нацрту сада расправљају одбори Скупштине Србије и прецизирала да је у нашем парламенту свега 20 одсто жена, а да би морало да их буде бар једна трећина.
Према њеним речима, ситуација није боља ни у локалним скупштинама, а већа квота заступљености жена, којих у Србији има 52 одсто, морала би бити и у извршним телима.
Национална стратегија за побољшање положаја жена и унапређење равноправности полова је документ Владе Србије и основни инструмент за мобилизацију свих социјалних ресурса у циљу постизања родне равноправности.
Неке од области у којима треба да делује Стратегија су остваривање равноправности полова у образовању, побољшање здравља жена и унапређивање њиховог положаја у здравственој политици.
Такође, превенција и сузбијање насиља над женама, унапређење заштите жртава, уклањање родних стереотипа у медијима и промоција равноправности полова уопште су циљеви ове стратегије, а посебна пажња посвећена је и потребама дискриминисаних и мањинских група жена, жена са инвалидитетом, оних које самостално воде домаћинство, Ромкиња, као и жена са села.
У изради Нацрта националне стратегије за побољшање положаја жена и унапређење равноправности полова учествовали су Сектор за родну равноправност Министарства рада и социјалне политике, Савет за равноправност полова, као и више невладиних организација.