Београд, 31. јануар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Блиц" да је свих 27 земаља чланица Европске уније гласало за то да се Србија прими у европску породицу и додао да је на нама 3. фебруара да то потврдимо.
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.
Процене су да је подршка Брисела могла да буде јаснија:– Политички споразум чије ће потписивање грађани омогућити гласовима 3. фебруара, а који ће бити потписан 7. фебруара, не може бити јаснији. Први пут су све чланице ЕУ црно на бело дале зелено светло да ће Србија бити чланица ЕУ. Земље чланице потврдиле су да желе да укину визе и да ће ставити на располагање много више ресурса младима за студирање у ЕУ. То значи да је свих 27 земаља чланица гласало да се Србија прими у европску породицу. На нама је 3. фебруара да то потврдимо. Да ми то желимо. Грађани Србије 3. фебруара избором председника доносе одлуку о томе да ли су за ЕУ или у повратак у деведесете. Убеђен сам да ће изабрати ЕУ.
Да ли Влада мора да се састане како би вас овластила да потпишете овај споразум или не:– Да. Не очекујем тешкоће на том путу јер ће грађани својим гласовима 3. фебруара потврдити овај споразум против којег неће моћи да иде било који политичар.
Шта је утицало на то да Споразум о стабилизацији и придруживању није потписан 28. јануара:– Рекли смо да ћемо потписати споразум када нам ЕУ то понуди, а то се није десило 28. јануара јер су Холандија и Белгија тражиле да се додатно заокружи сарадња са Хагом. Очекујем да ћемо већ од 3. фебруара ићи брже ка Споразуму о стабилизацији и придруживању. Потврда од стране грађана на овом референдуму појачаће напоре и убрзати потписивање споразума.
Да ли може да се догоди да и за укидање визног режима буде услов сарадња са Хагом:– Цела та теорија је произашла из једне реченице министра иностраних послова Холандије, али је у понедељак, 28. јануара, и Холандија дала глас за укидање виза. То значи да Хаг и укидање виза нису повезане ствари. Наравно, то не значи да не треба да заокружимо сарадњу са Трибуналом.
Најављује се одлука о статусу Косова одмах после избора у Србији:– Стално се спекулише са датумима, али наша политика је јасна – никада нећемо прихватити независност Косова и Метохије. Једина правна могућност за мисију ЕУ је нова резолуција СБ УН.
Да ли ће држава, у случају да статус Космета буде одлучен, можда одлучити да одустане од интеграција у ЕУ: – Влада је усвојила акциони план који није јаван. Није у интересу грађана да уђемо у самоизолацију. Само јака Србија са јаком привредом, Србија која је присутна у Бриселу и која је у стању да утиче на оне који доносе одлуке, јесте Србија која може да достигне све своје циљеве, укључујући и оне о Космету.
Шта политички споразум доноси грађанима Србије:– Имао сам састанак са представницима Европске комисије из екипе Олија Рена и разрадили смо мандат радне групе који треба да спроведе у дело тај споразум. Очекујем да се радна група састане већ 7. фебруара – ако буде могао Брисел, ми смо спремни. Радна група којом ћу координирати и имплементација споразума омогућиће да добијемо статус кандидата и укидање виза до краја године. Статус кандидата повлачи и финансијску помоћ за пољопривреду, регионални развој, образовање и науку. То ће ојачати нашу земљу. Улазак у Европу нам помаже у заштити наших интереса и нашег Косова и Метохије.