Повећање плата припадника Војске Србије у овој години између 30 и 40 одсто
Београд, 29. јануар 2008. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Драган Шутановац саопштио је данас да је јануарска плата професионалних припадника Војске Србије увећана у просеку за 17 одсто, док ће укупно повећање ове године износити између 30 и 40 одсто.
Шутановац је у интервјуу за агенцију Бета истакао да је повећање јануарске плате прво у низу овогодишњих повећања, која неће бити линеарна, већ на основу платних група.
Биће то највеће повећање у односу на плате у свим другим државним органима, као и највеће повећање примања у војсци до сада. Искрено се надам да ће то бити добра стимулација за све који раде у систему одбране и да ће допринети томе да војни позив постане атрактивнији, рекао је министар.
Он је најавио да ће значајно повећање добити и ученици Војне гимназије и студенти Војне академије, и додао да се након усаглашавања пензија, које је довело до повећања од 8 одсто највећем броју пензионера, разматра и могућност увећања војних пензија за приближно четири одсто, што ће чинити укупно повећање од 12 одсто.
Према његовим речима, након јануарског повећања најнижа плата у војсци коју прима војник по уговору износиће 21.380 динара, док ће највиша плата бити приближно 100.000 динара.
Примања најмлађих подофицира-водника Војске Србије биће 24.600, док ће почетна официрска плата коју ће примати потпоручник износити 35.000 динара, прецизирао је министар одбране.
Шутановац је поновио да ће за техничко опремање војске у овој години бити издвојено приближно 7,5 милијарди динара, од чега ће бити набављена средства везе, борбена и транспортна возила, пушке домаће и стране производње, беспилотне летелице, балистичка опрема и средства за ноћно осматрање.
Он је напоменуо да међудржавна српско-црногорска комисија за поделу покретне војне имовине још није почела озбиљно да ради јер је у току попис у обе државе како би могла да се утврде међусобна потраживања.
У досадашњим разговорима представника министарстава одбране двеју земаља није било речи о власништву над школским једрењаком "Јадран", навео је министар и додао да буџет Србије не омогућава да задржимо овај брод јер је његово одржавање скупо.
Брод "Јадран" је моторни једрењак саграђен 1933. године у Хамбургу. Од 1941. до 1943. године био је у саставу италијанске морнарице, а након капитулације Италије у Другом светском рату прешао је у руке Немачке.
Након рата враћен је Југословенској ратној морнарици и од тада се користи за обуку питомаца Војне академије.