Београд, 25. јануар 2008. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Слободан Самарџић изјавио је данас да је план Стејт дипартмента за проглашење независности Космета пример како се насиљем води међународна политика.
 |
 |
 |
Слободан Самарџић на данашњој конференцији за новинаре |
Самарџић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом документа који је објавио словеначки лист "Дневник" о плану проглашења координиране декларације независности Косова и Метохије, рекао да се види како "велика сила" тера чланице ЕУ да крше међународно право.
Он је указао на то да је Србија жртва и да мора веома јасно да реагује, и оценио да ЕУ пристаје на улогу средства у остваривању интереса САД, као и Словенија која мора да пристане на ову улогу.
Говорећи о сценарију који је објављен у словеначком "Дневнику", министар за Косово и Метохију је објаснио да је то разрада тактике и поступака признавања јужне српске покрајине, али и упутство за понашање и акцију.
Министар је такође подсетио на то да је
Резолуција Скупштине Србије о Косову и Метохији веома јасна и да омогућава Влади Србије да предузме кораке уколико би дошло до најаве или аката признавања независности покрајине.
Резолуцијом је у тачки три изражена бојазан да закључци ЕУ од 14. децембра представљају прекорачење наших нормалних односа јер најављују позитиван став ЕУ према независности Космета, нагласио је Самарџић и додао да Београд треба да преиспита односе са ЕУ у случају једностраних потеза.
Он је поновио да званични Београд треба да ради у оквиру скупштинске резолуције и да буде опрезан у повлачењу потеза, и напоменуо да је Акциони план Владе Србије у случају једностраног проглашења независности Космета припремљен и да ступа на снагу ако се то догоди.
Истовремено, он је оценио да би Србија потписивањем Споразума о стабилизацији и придруживању са Европском унијом изгубила подршку дела њених чланица које се противе независности Космета.
Према његовим речима, наша једина шанса, као и за оне који нас подржавају у ЕУ, јесте да кажемо да то нећемо прихватити јер ако прихватимо Споразум са оваквим условима, земље које нас подржавају неће имати разлога да то чине.
Потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању Србије са ЕУ је део америчког сценарија и у америчкој визији проглашавања независности Косова и Метохије представља важан моменат, навео је Самарџић.
Споразум је, како је истакао, укључен на недоличан начин у ову игру и важно је то што су поједини чланови Владе и председник Владе Србије, пре свега, инсистирали на томе да се ова ситуација разјасни и да се евентуално одложи његово потписивање јер је он добио другу сврху.
Министар за Косово и Метохију такође сматра да је Споразум о стабилизацији и придруживању изгубио своју функцију да заснује пријатељске и комплексне односе Србије и ЕУ, с перспективом уласка наше земље у Унију.
Сада је јасно да нико у Србији не може да потпише Споразум са ЕУ док Влада не донесе одређене закључке који ће се односити на реализацију одредби Резолуције Скупштине Србије, које сасвим јасно обавезују Владу на то да са ЕУ утврди стање ствари у вези са успостављањем мисије ЕУ на Космету.
Уколико би мисија ЕУ у покрајини била успостављена насилно, то би значило да би Унија поништила најважније одредбе Споразума о стабилизацији и придруживању, а то су одредбе о суверености и територијалном интегритету Србије, одредбе које се налазе у преамбули споразума, у његовом члану 135, предочио је Самарџић.
Према његовим речима, у том случају Влада Србије би била дужна да стави ван снаге тај споразум и да га прогласи неважећим, као и да наговести парламенту да не може да га ратификује.