 |
 |
 |
Војислав Коштуницa, Владимир Путин и Борис Тадић |
 |
Фото: Фонет/ЕПА |
Споразум је у име Владе Србије потписао министар за инфраструктуру Велимир Илић, док је у име Руске Федерације овај документ потписао министар за индустрију и енергетику Виктор Христенко.
Коштуница је том приликом нагласио да Споразум о сарадњи Србије и Русије у области нафтне и гасне привреде и Протокол о основним условима куповине Нафтне индустрије Србије успостављају стратешку сарадњу која ће бити на добробит привреде и чије ће благодети осетити сви грађани Србије.
Он је такође подсетио на то да су Русија и Србија водиле заједничку политику у одбрани територијалног интегритета и суверенитета Србије, и истовремено међународног поретка и права и темељних принципа на којима они почивају, а то су принципи територијалног интегритета и суверенитета.
Бранећи Косово у саставу Србије, Русија и Србија само бране темеље међународног права и поретка, као и сигурност, стабилност и мир у њему, рекао је председник Владе Србије и нагласио да је за Србију од изузетног значаја принципијелна и братска подршка Русије.
Он је додао да, међутим, постоје и земље које се залажу за непоштовање међународног права.
У овом тренутку Србији прети једнострано проглашење независности Космета и подршка, односно признање такве незаконите, лажне државе на територији Србије од низа земаља. У овом погледу је посебно опасан чин на који се спрема ЕУ, а то је да пошаље своју цивилну мисију на Космет, што је директно кршење Резолуције 1244 СБ УН, упозорио је Коштуница.
Према његовим речима, то је нешто више од признавања једнострано проглашене независности – то је директно учешће у стварању једне незаконите, илегалне државе.
Коштуница је пренео и да је на данашњем састанку закључено да ће сарадња Русије и Србије, када је реч о преговорима о јужној српској покрајини који су блокирани, бити настављена.
За Србију је веома важно то да Руска Федерација увек признаје Србију у њеним данашњим, међународно признатим границама, са Косметом као саставним делом Србије, закључио је председник Владе Србије.
Тадић је том приликом, говорећи о Косову и Метохији, истакао да Србија своје интересе и интегритет на Космету брани врло принципијелно, ослањајући се на међународно право.
Он је нагласио да је веома добро познато да Србија изузетно поштује став Русије у вези са будућим статусом Космета и указао на то да би без таквог става Србија била са много мањим капацитетом у одбрани својих легитимних интереса и територијалног интегритета на Космету.
Председник Србије је, изражавајући захвалност на пријему, рекао да се потпуно слаже са Путином да се последњих година повећава обим билатералних и економских односа између две земље и оценио да се данашњим потписивањем Споразума отварају нове могућности за сарадњу.
Реч је о стратешком партнерству које ће бити корисно и за Србију и за Русију, објаснио је Тадић и прецизирао да је, у односу на 2000. годину, повећана робна размена између две земље, која сада износи 2,7 милијарди долара.
Истовремено, он је подсетио на то да између Русије и Србије постоји блискост народа, вере и културе, која такође доприноси јачању односа двеју земаља, што све заједно треба да се искористи за даљу сарадњу, како билатералну, тако и према трећим земљама.
Председник Русије је на састанку са представницима Србије рекао да чињеница што је висока делегација Србије у доста сложеној унутрашњо-политичкој ситуацији допутовала у Москву сведочи о томе да је потписивање енергетског споразума значајан догађај и за Србију и за Русију.
Путин је, поздрављајући у Кремљу делегацију Србије коју предводе Тадић и Коштуница, истакао да се односи двеју земаља добро развијају и да је од 2000. до 2007. године робна размена повећана шест пута.
Уверен сам у то да ће и ова посета бити значајан догађај и да ће дати добар подстицај развоју наших, пре свега, економских односа, рекао је он и нагласио да српски народ може бити уверен у то да у Русији има поузданог пријатеља и партнера.
Он је поновио да је Русија категорички против независности Косова и Метохије.
Према његовим речима, независност Космета изазваће опасну штету целокупном систему међународног права, доносећи негативне последице за Балкан, за свет и за стабилност других региона.
У делегацији Србије која борави у Москви налазе се и министар спољних послова Вук Јеремић и министар рударства и енергетике Александар Поповић.