Београд, 23. јануар 2008. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Млађан Динкић најавио је данас да ће у петак, 25. јануара, бити објављен позив грађанима да се пријаве за стицање права на бесплатне акције, као и да ће пријављивање трајати од 28. јануара до 31. јула ове године.
 |
Горан Ћирић, Млађан Динкић и Тамара Самарџић |
Динкић је на конференцији за новинаре објаснио да право на бесплатне акције имају сви грађани који су стекли пунолетство до краја прошле године и држављанство Србије до 3. јануара ове године, а имали су пребивалиште у Србији на дан 30. јуна прошле године.
Према његовим речима, услов је и да до краја рока за евидентирање буду уписани у бирачки списак и да до сада нису добили бесплатне акције.
Министар је истакао да ће бесплатне акције моћи да добију и грађани расељени са Косова и Метохије, уз напомену да се процењује да ће приближно четири милиона грађана имати право на ове акције и да ће им у једнаким износима бити подељене акције у вредности од четири милијарде евра, што значи да ће сваки грађанин добити акције вредне 1.000 евра.
Он је прецизирао да су лична карта и картица банке у којој имају рачун једини документи који ће грађанима бити потребни за пријављивање, а у случају да немају рачун у банци, Поштанска штедионица ће им бесплатно отворити рачун.
Грађани који су у иностранству подносе пријаве у дипломатско-конзуларним представништвима, а за оне који су непокретни или су на издржавању затворске казне, евидентирање ће обављати посебна комисија, објаснио је Динкић.
Према његовим речима, за грађане који у поступку евидентирања поднесу нетачне податке предвиђена је казна од 5.000 до 10.000 динара, а казна од 10.000 до 50.000 динара за раднике пошта и дипломатско-конзуларних представништава који не буду поштовали предвиђену процедуру.
Он је указао на то да ће грађане који се пријаве у предвиђеном року Агенција за приватизацију уписати у евиденцију носилаца права на бесплатне акције и издати им потврду до 31. децембра ове године, која ће бити достављена на адресу из личне карте.
Министар је нагласио да је евидентирање грађана за бесплатне акције, као и каснија продаја тих акција, потпуно бесплатно и прецизирао да ће прве уплате грађанима од продаје акција које су у Приватизационом регистру бити почетком идуће године.
Истовремено, он је изразио очекивање да ће трговина акцијама јавних предузећа, које ће грађанима бесплатно бити подељене, почети у првој половини идуће године.
За бесплатну поделу су, за сада, предвиђене акције шест јавних предузећа, НИС-а, ЕПС-а, Јата, Телекома, Галенике и Аеродрома "Никола Тесла", а 28. јануара почеће и евидентирање пензионера, бивших и садашњих запослених у тим предузећима за добијање бесплатних акција, објаснио је министар.
Према његовим речима, њима ће бити подељене акције у вредности 200 евра по години стажа, обрачунатих по процењеној тржишној вредности предузећа пре приватизације.
Динкић је навео да ће се радници тих предузећа пријављивати у филијалама Националне службе за запошљавање и за то ће им бити потребне фотокопије личне карте и радне књижице, уверење о држављанству и потврда о оствареним годинама стажа у јавном предузећу.
Процењује се да ће се приближно 150.000 пензионера, бивших и садашњих радника јавних предузећа пријавити за бесплатне акције тих предузећа, рекао је Динкић и додао да ће се први пријављивати радници НИС-а и Јата – од 28. јануара до 31. марта, затим Телекома и Аеродрома "Никола Тесла" – од 31. марта до 31. маја, а на крају, од 31. маја до 31. јула, радници Галенике и ЕПС-а.
Према његовим речима, све информације о подели бесплатних акција моћи ће да се добију бесплатним позивом на број Инфо центра 0800 100 300.
Истовремено, министар је оценио да би Србија требало за задржи 50 одсто власништва у Нафтној индустрији Србије (НИС) и да би за нашу земљу било најбоље да склопи енергетски споразум са Русијом какав је склопила Бугарска.
Бугарска је постигла договор са Русијом да оснује заједничко предузеће
које ће управљати гасоводом и тај модел требало би да примени и Србија, рекао је Динкић.
Он је истакао да би по том моделу требало да буде подељено и власништво у НИС-у, односно да 50 одсто буде у власништву Србије, а 50 одсто у власништву Гаспрома.
Динкић је оценио да би цена по којој би било продато 50 одсто капитала НИС-а требало да буде тржишна и истакао да би Србија требало да задржи у свом власништву нафтна налазишта, а да Гаспрому изда концесију на коришћење тих налазишта.
Генерални директор Јавног предузећа ПТТ саобраћаја Горан Ћирић рекао је да ће грађани моћи да се пријаве за бесплатне акције на било ком од 3.500 поштанских шалтера, који се налазе на 1.400 локација.
Ћирић је указао на то да ће пријављивање моћи да се обави у року од пет
минута и напоменуо да нема потребе да се првих дана стварају гужве на шалтерима.
Директор Националне службе за запошљавање Тамара Самарџић прецизирала је да ће пријављивање за бесплатне акције у 25 филијала те службе у Србији бити омогућено у времену од 14 до 19 часова.