Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Споразум о сарадњи са Русијом у области нафтне и гасне привреде значајан за енергетску стабилност Србије

Споразум о сарадњи са Русијом у области нафтне и гасне привреде значајан за енергетску стабилност Србије

Београд, 22. јануар 2008. године – Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница оценио је данас да нацрт Споразума између влада Србије и Руске Федерације о сарадњи у нафтној и гасној привреди има изузетан значај за енергетску стабилност Србије и да ће допринети повећању запослености у земљи.



Коштуница је на конференцији за новинаре, која је одржана поводом поменутог споразума, чији је текст Влада данас усвојила, прецизирао да ће тај документ бити потписан 25. јануара у Москви и упозорио на то да би Србија, да га нема, постала енергетски изолована.

Он је истакао да ће корист од Споразума имати привреда и грађани Србије, као и да ће индиректну корист имати грађевинска индустрија у нашој земљи.

Председник Владе указао је на то да тиме Србија постаје стабилна и безбедна за снабдевање гасом, и додао да је гасовод, који би према том споразуму требало да буде изграђен кроз Србију, магистрално-транзитног карактера и да наша земља постаје важан енергетски фактор и енергетски лидер у региону.

Текст овог споразума биће познат јавности након његовог потписивања у Москви, рекао је Коштуница и напоменуо да се о Споразуму још преговара и да ће његова коначна верзија бити усаглашена и потписана 25. јануара у главном граду Русије.

Према његовим речима, Споразум има оквирни карактер и важно је да га прате одговарајући уговори, као што је уговор између "Газпрома" и "Србијагаса".

Коштуница је нагласио да је важно то што је у Влади Србије преовладао консензус о овом питању.

Истовремено, он је оценио да су подршка Русије за решавање питања Косова и Метохије и међудржавни споразум о енергетској сарадњи две одвојене ствари.

Према његовим речима, не би требало улазити у мотиве и разлоге зашто се једна велика земља залаже за поштовање међународног права и очувања поретка у свету.

Говорећи о могућности потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању, Коштуница је нагласио да парафирани споразум Србији, као и свакој другој земљи, чланици ЕУ гарантује интегритет и суверенитет њене територије.

Он је подсетио на то да је ЕУ на самиту 14. децембра донела одлуку о евентуалном потписивању овог споразума са Србијом, али и слању своје цивилне мисије на Космет.

Таква одлука о слању мисије прекршила би и поништила Споразум, и то је чињеница којом се Србија руководи, објаснио је Коштуница и поновио да би свако слање нове мисије на Космет које би заменило постојећу, значило кршење Повеље УН, Резолуције 1244 и први корак у спровођењу иначе одбаченог Ахтисаријевог плана.

Министар рударства и енергетике Александар Поповић оценио је да ће Споразум влада Србије и Руске Федерације у области енергетике сигурно допринети и повећању нивоа страних инвестиција у Србију.

Поповић је рекао да ће захваљујући Споразуму бити повећана и енергетска безбедност Србије, с обзиром на то да ће његовом реализацијом бити повећана количина гаса која стиже у нашу земљу.

Према његовим речима, реализација овог документа допринеће и смањењу притиска на наш електроенергетски систем.

Он је навео да ће, према грубим проценама, вредност инвестиције за изградњу гасовода кроз Србију и подземног складишта гаса у Банатском Двору износити приближно 1,5 милијарди евра.

Министар је указао на то да ће коначна цена аранжмана за НИС бити договорена у предстојећим разговорима са руском страном до потписивања споразума у Москви 25. јануара.

Поповић је подсетио на то да је првобитна понуда руске стране износила приближно 400 милиона евра за 51 одсто капитала НИС-а уз додатних 500 милиона евра за инвестиције.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs