Београд, 14. јануар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да Србија нема просперитетну алтернативу чланству у Европској унији и да је витални интерес наше земље да буде у Европи.
Јеремић је у интервјуу за агенцију Танјуг истакао да је постизањем Лисабонског споразума створен оквир за институционалну консолидацију ЕУ, и додао да су Србија и земље западног Балкана земље којима је отворен пут у Унију и да то нико не доводи у питање.
Међутим, уколико ова прилика када је отворен пут за чланство у ЕУ не буде искоришћена, уколико ми у Србији и другим земљама западног Балкана одлучимо да се ова прилика не искористи, да размишљамо још неколико година шта ћемо да радимо, можемо се наћи у ситуацији да процес консолидације буде завршен, да се утврде границе и да више нема простора за наше чланство у ЕУ, упозорио је министар.
Он је указао на то да су му највиши европски званичници јасно рекли да ЕУ у овом тренутку нема апсолутно никакву дилему поводом тога да је Србија добродошла у пуноправно чланство и да је о томе сагласност постигло свих 27 земаља Уније.
Истовремено, Јеремић је нагласио да је Србија спремна за спровођење европских прописа, односно да има неспоран административни капацитет да испуни све критеријуме за чланство у ЕУ.
Ми имамо и већи капацитет од многих земаља које су већ ушле у ЕУ. Надам се да ће 2008. бити година крајње потврде нашег европског пута, и када таква одлука буде донета, мислим да питање испуњења критеријума неће бити никакав проблем, оценио је он.
Министар је указао на то да услови за потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању још нису стечени, при чему је један услов остао и он је политичког карактера, а то је сарадња са Хашким трибуналом.
Када је реч о поменутој сарадњи, ми верујемо у то да смо испунили и тај услов, односно чинимо све што је у нашој моћи, рекао је министар спољних послова и истакао да већина чланица ЕУ дели такав став.
Говорећи о односима Србије са САД, Јеремић је навео да су они добри и хармонични, с изузетком једне јако важне ствари, а то је питање будућег статуса Космета, о којем Влада Србије и америчка администрација имају фундаментално различите ставове.
Када је реч о односима између Руске Федерације и Србије, он је нагласио да нико не може да спори постојање историјски посебних односа између две земље, и подсетио на то да је Русија данас један од најважнијих економских партнера Србије и да подржава став Владе Србије по једном од најважнијих политичких питања, а то је очување Косова и Метохије.
Све то узевши у обзир, уз пуно поштовање и према нашој прошлости и према садашњости, наша будућност се налази у Европској унији, и то је ствар за коју имамо апсолутну подршку Руске Федерације, нагласио је Јеремић.
Он је пренео да му је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, као и сви остали високи званичници Русије, више пута поновио да Русија чврсто подржава чланство Србије у ЕУ и да Русија верује у то да је то најбоље за цео западни Балкан.
Решавање питања статуса Космета и европска будућност Србије су два одвојена процеса. То је став Брисела, а то је до дан-данас био и став Београда, и ја верујем у то да он мора да остане такав јер је то у нашем најбољем интересу, не само у смислу остваривања европске будућности већ и у смислу очувања јужне српске покрајине, рекао је Јеремић.
Он је објаснио да што је Србија богатија и ближа ЕУ, то су њени капацитети на сваком плану већи, самим тим су и капацитети да одбрани своју територијалну целовитост већи.
Говорећи о предстојећој седници Савета безбедности УН на којој ће се водити дебата и о Косову и Метохији, Јеремић је подсетио на то да није тајна да неке државе сматрају да су исцрпљене могућности за наставак преговора, односно да нема начина да се постигне компромис.
Према његовим речима, та одлука није донета, и док год је тако, ми ћемо се борити да се одлука о признавању евентуалног једностраног проглашења независности не донесе, да се тим актом не доведе у питање мир и стабилност у региону, као и да се не прекрши Устав Србије и међународно право.
У Савету безбедности постоји мањина која се није сложила са тим да је неопходно наставити мирне преговоре који ће водити ка постизању компромисног решења, навео је он и додао да је та мањина, у оквиру које се налазе и САД, врло јака.
Министар је такође напоменуо да ће се председник Републике Борис Тадић 16. јануара у Њујорку снажно заложити за наставак статусног дијалога под окриљем УН, и рекао да не верује у то да ће на тој седници бити донето решење, будући да је за једну одлуку потребно девет од петнаест гласова, уз услов да ниједна од сталних чланица не уложи вето.
Не очекујем да ће седница 16. јануара у Њујорку бити последња дискусија у Савету безбедности, него да ће их бити још у будућности, истакао је Јеремић.