Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Повећан број регистрованих бирача у иностранству

Повећан број регистрованих бирача у иностранству

Београд, 11. јануар 2008. године – Државни секретар Министарства за дијаспору Владе Републике Србије Неда Малетић изјавила је данас да је за гласање у иностранству на председничким изборима заказаним за 20. јануар регистровано приближно 6.000 држављана Србије више него за парламентарне изборе одржане пре годину дана.

Малетић је у изјави за агенцију Танјуг објаснила да ће овог пута изборно право моћи да остварe 37.172 бирача на 65 бирачких места у 36 земаља широм света, при чему је реч о пунолетним и радно способним држављанима Србије уписаним у бирачки списак, с пребивалиштем у Србији.

Она је подсетила на то да је 2004. године за председничке изборе било регистровано 10.000 држављана Србије, на референдуму за потврђивање Устава Србије 18.000, а за изборе за Скупштину Србије 21. јануара 2007. године 31.370 грађана.

Према Изборном закону који прописује критеријуме за остваривање бирачког права, процењује се да Србија има приближно 400.000 потенцијалних бирача у иностранству, а да српско порекло има око три милиона становника планете који живе ван матице – без држављанства, малолетних и који немају пребивалиште.

Она је указала на то да ни на овим, председничким изборима, неће бити могуће гласање поштом или путем интернета, иако је и за претходне, парламентарне изборе било таквих најава.

Малетић је истакла да је Министарство за дијаспору у новембру прошле године покренуло студију чији је циљ да размотри моделе гласања, као и утврђивање информатичких капацитета земље за остваривање гласања путем интернета.

Према њеним речима, да би се омогућило гласање поштом или путем интернета, неопходан је консензус многих институција, а на првом месту промена Изборног закона, уз сагласност Министарства за државну управу и локалну самоуправу, време и, наравно, новац.

Она је као један од главних проблема за такав начин гласања навела и то што Србија нема централизован бирачки списак, уз напомену да се у неким општинама бирачки спискови воде чак и ручно.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs