Београд, 11. јануар 2008. године – Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Милан Марковић изјавио је данас да је ресорно министарство у 2007. години највише радило на припреми закона јер се кроз добра законска решења долази и до добре праксе.
Марковић је на конференцији за новинаре приликом представљања резултата рада Министарства у прошлој години изразио очекивање да ће ове године бити усвојено 11 нових закона, као и да ће Скупштина Србије што пре усвојити Предлог закона о удружењима који би регулисао рад невладиних организација у Србији.
Неопходно је усвојити и закон о политичким странкама јер тренутно у Србији функционише приближно 550 партија, истакао је он и објаснио да ће новим законским решењем бити регулисано питање самог оснивања странака.
Министар је најавио да се ове године очекује и усвајање закона о националним саветима националних мањина, управном поступку, управним споровима, запосленима у територијалним аутономијама и локалним самоуправама и њиховим платама.
Према његовим речима, у локалним самоуправама у Србији тренутно ради више од 20.000 људи, за чим нема потребе, због чега ће новим законом бити ограничен број запослених у односу на број становника.
Истовремено, он је подсетио на то да су усвојени закони о потврђивању Европске повеље о локалној самоуправи и о државном печату Републике Србије, а урађена је и радна верзија закона о матичним књигама који ће омогућити грађанима да извод из матичне књиге рођених могу узети у било којој општини.
Марковић је нагласио да је остало нерешено питање имовине локалних самоуправа, док су за функционисање општина усвојени сви остали потребни закони који ће увести стабилност у њихово деловање.
Он је оценио да је нестабилност локалних самоуправа обележила протеклу годину, док је доношење сета закона допринело томе да стање у општинама широм Србије коначно буде стабилизовано.
Резултат такве нестабилности је 11 распуштених скупштина општина и приближно 40 блокада у раду јединица локалних самоуправа које не испуњавају услове за распуштање, али су реално у блокади, прецизирао је министар.
Он је указао на то да ниједна од поменутих 11 јединица локалне самоуправе не би била распуштена да је сет закона о локалној самоуправи, локалним изборима, територијалној организацији и главном граду био донет у претходним годинама.
Марковић је, ипак, оценио да наш систем локалне самоуправе у потпуности испуњава све стандарде који постоје у Савету Европе и ЕУ и додао да недостаје још само закон који ће решити питање њихове имовине, а који би требало да буде усвојен током пролећног заседања парламента.