Београд, 10. јануар 2008. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Драган Шутановац најавио је данас да ће Војска Србије ускоро добити најсавременију телекомуникациону опрему, која ће заменити постојећу застарелу опрему.
 |
 |
 |
Фото: Танјуг (архивски снимак) |
Шутановац је у интервјуу за агенцију Танјуг навео да су завршени уговори за набавку телекомуникационе опреме, што је један од стратешких пројеката који треба да у потпуности буде реализован у наредних неколико година.
Министар одбране је најавио и набавку беспилотних летилица, као и скоро окончање ремонта авиона и хеликоптера војног ваздухопловства.
Према његовим речима, у оквиру модернизације наоружања значајно место заузима и набавка оклопних транспортера - осмоточкаша и других возила за потребе Војске Србије.
Он је у стратешке пројекте у наредном периоду убројао и оспособљавање војних аеродрома Батајница крај Београда и Лађевци код Краљева за цивилни авио-саобраћај, као и завршетак базе Цепотина код Бујановца.
Шутановац је подсетио на то да је Војно-медицинска академија од 1. јануара 2008. године, као установа у државном власништву, у мрежи здравствених установа Србије у истом статусу као и клинички центри.
Кад је реч о материјалном положају припадника оружаних снага, министар одбране је нагласио да ће њихове плате бити повећане у просеку за приближно 30 одсто, као и да су за ангажовање професионалних војника у Копненој зони безбедности обезбеђена додатна средства.
Он је истакао да се на то подручје, које се налази уз административну линију са Косовом и Метохијом, упућују искључиво професионални припадници Војске Србије који се добровољно јаве за обављање те дужности.
Шутановац је поновио да је Војска Србије успоставила добру сарадњу са припадницима Кфора и истакао да је квалитетна сарадња с Кфором у интересу свих грађана Србије.
Он је указао на то да су усвајањем закона о одбрани и војсци створени услови и за побољшање социјалног и материјалног положаја бивших и садашњих припадника ВС, уз напомену да војни буџет од 2,4 одсто бруто-друштвеног производа то омогућава јер је базиран на реалним основама и потребама Војске.
Министар је навео да је државно предузеће "Југоимпорт СДПР" склопило уговор вредан 235 милиона долара са Владом Ирака о извозу производа српске одбрамбене индустрије, чија ће реализација много значити и фабрикама и радницима поменуте групације.
Према његовој оцени, реализацијом тог уговора Србија ће се вратити у ред држава које извозе војне производе.
Шутановац је истакао и да је за изградњу одбрамбеног потенцијала и повећање економске моћи државе неопходно интензивирање међународне војне сарадње и кроз програм Партнерство за мир.
Према истраживањима, расположење у војсци за евроатлантске интеграције је готово двоструко веће него код грађана, рекао је министар одбране и напоменуо да се припадници ВС током бројних вежби и семинара сусрећу са колегама из других држава и размењују искуства.
Он је нагласио да се учешћем у мировним операцијама очувања глобалног мира подиже војно-политички углед државе, а да се кроз програм Партнерство за мир отвара низ нових могућности за ВС.
Шутановац је подсетио на то да је за веће ангажовање у поменутом програму неопходно потписивање безбедносног споразума са НАТО, чиме бисмо отворили врата и за школовање официра у иностранству.