Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Рационализација дипломатско-конзуларне мреже Србије

Рационализација дипломатско-конзуларне мреже Србије

Београд, 9. јануар 2008. године – Генерални секретар Министарства спољних послова Владе Републике Србије Мирко Стефановић најавио је данас да ће дипломатско-конзуларна мрежа Србије у иностранству бити рационализована у складу са приоритетима спољне политике и финансијским могућностима земље.

Стефановић је у интервјуу за агенцију Танјуг објаснио да то подразумева затварање неких представништава, али, у исто време, и јачање неких других.

Намеравамо да затворимо конзулат Србије у Барију јер нема потребе за његовим функционисањем, а што се других представништава тиче, водиће се рачуна да се исхитреним потезима не угрози нормално функционисање Министарства и развој односа са многим државама у свету, рекао је Стефановић.

Генерални секретар Министарства спољних послова најавио је да ће Амбасада Србије у Црној Гори бити отворена у најкраћем року, док ће у Уједињеним Арапским Емиратима бити отворена када за то дође време.

Према његовим речима, морамо јачати кадровски састав мисије Србије при Европској унији, која нам мора помоћи да максимално искористимо све предности приближавања Србије ЕУ.

Он је подсетио на то да је Министарство спољних послова у последњих 15 година делило судбину земље, што значи да је дошло до великог осипања кадрова, који су годинама стицали искуство и у које је много улагано.

У исто време, у Министарству су се запошљавали људи на разне начине, од регуларног полагања испита, па све до брзопотезног добијања посла, без поштовања процедуре, указао је Стефановић.

Кад је реч о броју запослених и унутрашњој организационој структури, Стефановић је најавио постепено прилагођавање и оптимализацију Министарства новим условима, у складу са новим Законом о спољним пословима.

Процес прилагођавања новим условима биће усмерен искључиво на оптимализацију свих насих ресурса, у тренутку када пред српском дипломатијом стоје изузетно озбиљни изазови, истакао је Стефановић и додао да ће максимално бити коришћена искуства других држава како би у што краћем року била створена модерна дипломатија.

Он је навео да предстоји израда правилника о унутрашњој организацији и систематизацији радних места, кроз који ће се одредити оптималан број запослених, а прилагодиће се и унутрашња организациона структура спољнополитичким приоритетима земље.

Обновили смо рад Савета за премештаје, који предлаже министру кадровска решења за дипломатско-конзуларна представништва, враћамо редовно оцењивање рада дипломата, уводимо стриктно поштовање финансијских прописа и слично, додао је Стефановић.

Према његовим речима, Министарство планира да у наредне две године потпуно обнови информатичку опрему и да систем комуникација модернизује у складу са најсавременијим стандардима који се примењују у свету.

Када је запошљавање нових кадрова у питању, Стефановић је нагласио да се Министарство оријентише на пријем младих и најавио да ће ускоро бити објављен конкурс за 20 приправника дипломатске струке.

Говорећи о преговорима о подели зграда амбасада и конзулата међу земљама бивше Југославије, Стефановић је истакао да је планирано да у Београду у првој половини фебруара буде организован састанак Мешовитог комитета, који сачињавају представници министарстава спољних послова свих земаља сукцесора.

Према његовим речима, циљ је да се активности на подели зграда у којима су смештене амбасаде, резиденције и конзулати, у складу са потписаним споразумом о сукцесији, организују у што краћем року како би се приступило изради плана предаје тих објеката.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs