Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ могуће до краја године

Добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ могуће до краја године

Београд, 3. јануар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изразио је очекивање у интервјуу за данашње издање „Вечерњих новости“ да ће Србија 28. јануара потписати Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ и да ће крајем ове године добити статус кандидата за чланство у ЕУ.

Званични сајт Владе Републике Србије преноси делове овог разговора.

Шта Србију чека са политичког и економског аспекта у 2008. години?

– Пре свега, борићемо се да се у овој години потврди територијални интегритет Србије и да се питање Косова и Метохије реши на компромисан начин у Савету безбедности Уједињених нација, у складу са међународним правом. Очекујем да ћемо 28. јануара потписати Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ, а крајем године добити статус кандидата за чланство у европској породици народа. Тиме ће процес европских интеграција постати неповратан и нико више неће доводити у питање опредељење 70 одсто грађана Србије - чланство у ЕУ.

Који је први показатељ тог нашег пута у Европу?

– Оно што је од велике важности за грађане Србије је и Споразум о визним олакшицама који је ступио на снагу 1. јануара. Визе ће лакше добијати они који имају породице у иностранству, студенти, научни радници, пословни људи, али наш циљ је укидање визног режима са ЕУ, што је могуће већ крајем 2008. године. Добићемо у априлу и српске пасоше, а то је велика ствар!

О инвестицијама у 2008. години:

– Очекујем 3-4 милијарде евра у 2008. години. Услов за то је да потпишемо Споразум о стабилизацији и придруживању и да дамо јасан сигнал да је Србија земља у коју треба инвестирати и која пружа стабилан правни и системски оквир за пословање.

Приоритетни пројекти:

– Инфраструктура је највећи приоритет. Морамо кренути у изградњу Коридора 10, мостова и обилазнице око Београда, у изградњу аутопута Хоргош-Пожега...

Како ће живети просечан грађанин Србије у 2008?

– Он ће живети мало боље него 2007. године. Просечна плата у Србији је приближно 350 евра, док је у Бугарској, која је у ЕУ - 220 евра. Наши грађани могу да планирају своје куповине на дужи рок. Имамо и прави „бум“ стамбених кредита, нарочито после укидања пореза на први стан. Још доста побољшања је нужно учинити, али чињеница је да се у Србији данас живи нешто боље.

Да ли ће 2008. бити историјска година за Србију?

– 2008. година ће бити историјска, јер ће се одвијати борба за територијални интегритет Србије. Србија ће уложити максималан напор да крупним корацима иде ка чланству у Европској унији.

О могућности да кандидатура за чланство Србије у ЕУ буде понуђена у замену за Космет:

– Решење статуса Космета и европске интеграције су два потпуно одвојена процеса. Косметом нико не сме да тргује и ништа не може да се предложи Србији уместо Космета.

Шта ће бити лакше у 2008. у односу на 2007. годину?

– Као што знате 1. јануара су на снагу ступиле визне олакшице и добар део наших грађана ће моћи да добије визе за земље ЕУ по убрзаној и олакшаној процедури. Визе ће важити дуже и имаће јединствену цену од 35 евра. То је свакако олакшање које нас уводи у процес преговора о визној либерализацији.

Шта ће бити теже?

– Очекујем комплексан процес у вези са очувањем нашег територијалног интегритета. У исто време, верујем у снажне правне аргументе које Србија има на својој страни и постизање компромисног решења у окриљу СБ УН.

Где ће бити Србија на крају ове године?

– Кандидат за ЕУ и земља која је на путу да постане економски лидер у региону. Раст ће бити као и прошле године, око седам одсто, а инфлација нешто мања. Плате и пензије које ће овог месеца порасти 12 одсто, наставиће да расту. Од ове године, Србија почиње да користи и бесповратна средства из претприступног фонда ЕУ, од укупно једне милијарде евра и та средства се могу користити за развојне пројекте, све до 2011. године. Стицањем статуса кандидата за ЕУ, та средства ће се знатно увећати.

Шта је за Србију представљало корак напред, а шта корак уназад у прошлој години?

– Велики корак напред је парафирање Споразума о стабилизацији и придруживању. Ове године су нас погодиле две велике елементарне непогоде: суша и поплаве на југу Србије. Влада ће учинити све да реши проблеме наших грађана погођених овим непогодама и подстакне равномерни регионални економски развој.

О Споразуму о стабилизацији и придруживању:

– Наш циљ је да га потпишемо на следећем састанку шефова дипломатије ЕУ, 28. јануара. То је веома важан споразум за нашу земљу и у најбољем интересу грађана Србије. Потписивањем тог документа добићемо трговинске повластице, могућност да пласирамо јунеће месо, вино, шећер. По први пут ћемо заштитити наш бренд „српска шљивовица“.

О завршетку сарадње са Хашким трибуналом:

– Очекујем да ћемо напокон и питање Хага оставити иза нас. Што је још важније, надам се да ће све земље региона искреније кренути у процес трајног помирења.

Ко вас је највише обрадовао у 2007. години, а ко разочарао?

– Највише су ме обрадовали наши сјајни тенисери. Разочарење долази од неразумевања појединих партнера у међународној заједници за очување територијалног интегритета Србије. Наш предлог је оригиналан и конструктиван. Компромис би био победа разума.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs