Београд, 31. децембар 2007. године – Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изразио је уверење да ће велики број земаља следити Србију и Русију у њиховом настојању да се супротставе једностраном проглашењу независности Косова и Метохије.
Председник Владе Србије је у интервјуу за новогодишње издање дневног листа "Прес" истакао да Космет никада не може бити изгубљен, осим ако Србија не донесе одлуку о томе да призна стварање марионетске творевине на својој територији.
Једнострана независност је илегалан акт и, самим тим, она никако не може да значи да је Космет изгубљен. На неки начин, и током Другог светског рата дошло је до једностране независности Космета јер су тада силе окупатора покрајину отеле из састава Србије. После тога ствари су опет враћене како то право и правда налажу, подсетио је Коштуница.
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.
На кога се Србија, поред Русије, може ослонити у решавању питања Космета:– Русија, која је стална чланица СБ УН, има посебну одговорност за очување међународног поретка и, самим тим, за очување мира и стабилности у свету. У току преговарачког процеса, Србија и и Русија су усагласиле заједничку принципијелну политику која се заснива на поштовању међународног права и важећих међународних докумената. Сматрам да је од највеће важности то што је Русија изричито саопштила да је свака једнострана независност противправни акт и да је јасно да у том случају Русија признаје Србију у њеним данашњим међународно признатим границама. Велики број земаља ће следити овакав став Русије.
У случају да САД и неке земље ЕУ признају независност покрајине, шта је наш следећи потез:– Резолуција коју је огромном већином утврдила Народна скупштина Србије потпуно је јасна. Само као цела Србија може да склапа међународне споразуме и ти споразуми морају бити у функцији очувања суверенитета и територијалног интегритета. Парафирани Споразум о стабилизацији и придруживању има јасну одредбу да две стране које склапају Споразум морају поштовати Повељу УН, Завршни хелсиншки акт и Резолуцију 1244. Сваком грађанину Србије је познато да ови међународни документи гарантују неповредивост граница Србије и њен суверенитет и територијални интегритет. Србија ће сигурно поштовати ове одредбе које постоје у парафираном Споразуму и, наравно, снажно инсистирамо на томе и да ЕУ у потпуности поштује све одредбе јер само тако Споразум може да важи.
Напредовање Србије ван ЕУ:– Србија је стара европска држава и била је држава много, много пре великог броја садашњих држава чланица ЕУ. Самом географијом предодређено је да Србија припада Европи и ми смо, у суштинском смислу, увек били и увек ћемо бити европска држава. Наравно, Србија је вековима имала посебне везе са Русијом, која је такође европска држава, али је она и више од тога. Све нас повезују праве европске вредности.
Колико можемо да се ослонимо на Русију која нам је у овом тренутку најмоћнији савезник:– На принципијелну политику Русије можемо да се ослонимо у потпуности. Нема сумње да ће Србија знати и да цени и да памти подршку Русије. Русија је видела да се Србија свом снагом залаже за право и праведну ствар и зато је њихова подршка постала тако снажна. Пријатељски су нам рекли да не могу бити већи Срби од Срба, али да могу и хоће да буду са нама раме уз раме у одбрани Косова.
Учешће Русије у процесу приватизације српских предузећа:– Русија је у јулу ове године донела за нас историјску одлуку да у СБ УН одбаци Ахтисаријев план. Да је СБ усвојио овај план, било би то бацање на колена Србије и њено пуно понижење, као прве државе којој су УН одузеле део територије. Од те историјске одлуке прошло је скоро шест месеци, а трговци, колико знам, одмах наплаћују своје услуге. Рекао бих зато да је тврдња да Русија наводним тражењем уступака у процесу приватизације српских јавних предузећа жели да наплати подршку Београду по питању Космета само ружна пропаганда, која вероватно потиче од самих креатора стварања марионетске творевине коју би назвали независно Косово. С друге стране, најразвијеније европске државе сваког дана склапају велике економске споразуме са Русијом. Ако је идеја да се Србији наметне посредник у економској сарадњи са Русијом, то треба најенергичније одбацити. Србија и Русија морају да сарађују непосредно и дугорочно обезбеде своје обостране економске интересе, посебно у сфери енергетике.
О заштити Срба и осталих неалбанаца на Космету од насиља албанских екстремиста:– Србима на Косову и Метохији већ је учињено толико зла да би и најмање насиље превршило сваку меру и захтевало најхитније реаговање и мере СБ, који је преузео одговорност за мир и сигурност у покрајини. По Резолуцији 1244, српске снаге нису присутне на Космету да би непосредно пружиле заштиту од насилника, али зато Србија свакодневно упућује позиве међународној заједници да испуни своје обавезе и гарантује пуну безбедност свим грађанима. Сва одговорност за и најмањи инцидент је на међународној заједници која има своје јасне обавезе прописане Резолуцијом 1244.
Шта очекујете у 2008. години:– Борбу за добро Србије.