Београд, 18. децембар 2007. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је да ће Србија на седници СБ УН посвећеној Космету поручити да је задовољна тиме што су преговори о статусу покрајине у претходној фази вођени у директној форми, која једино може да донесе компромисно решење.
 |
 |
Фото: Танјуг (архивски снимак) |
 |
Јеремић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости", уочи поласка у Њујорк, додао да Србија истовремено жали што се до таквог решења још није стигло, па је статусни дијалог неопходно наставити, и нагласио да је наша земља спремна на то јер само наставак мирног дијалога може довести до одрживог решења које ће омогућити мирни развој региона и просперитет свих грађана.
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.
Како доћи до стварања климе за истинске преговоре:– Београд је у сваку преговарачку рунду улазио максимално озбиљно и сваки сусрет схватао као прилику да се преговара, а нажалост са друге стране није имао конструктивног партнера. Посредничка тројка је покушавала да учини преговоре суштинским, али се увек наилазило на опструкцију албанске стране. С обзиром на то да процес који је водила тројка није донео компромисно решење, надамо се да ће превладати становиште у међународној заједници за нову фазу статусног дијалога, где би Албанци били приморани да преговарају, а не само да саопштавају свој ултимативни став о независности.
Колико стварно има наде за наставак преговора Београда и Приштине:– Није на нама да спекулишемо колике су шансе. На нама је да будемо принципијелни, да изложимо нашу аргументацију и спремност за наставак преговора и да се максимално дипломатски ангажујемо како би дошло до подршке тим преговорима. То је оно што можемо да урадимо и што ћемо свом снагом наставити да радимо. Што се нас тиче, наставку статусног дијалога не постоји алтернатива.
О одлуци да се седница СБ УН одржи иза затворених врата:– То показује велики степен озбиљности са којим се прилази косовском проблему. Све земље чланице Савета безбедности биле су за то да расправа буде иза затворених врата.
Да ли ће се седница у среду завршити неким конкретним закључком:– Не бих се упуштао у те прогнозе. У овом тренутку постоје изузетно опречна мишљења у СБ, тако да бих био изненађен када би се на овој седници дошло до закључка. Већа је шанса да то буде после продужене дебате у СБ. Тренутно су позиције чланица СБ јако супротстављене. Волео бих да закључак буде да досадашњи преговори нису уродили плодом и да је сходно томе потребно наставити дијалог, али мислим да СБ засада није ни близу таквом закључку, те да можемо очекивати да ово неће бити последња седница са овом тематиком.
Шта је државни врх пренео нашим амбасадорима на Првој конференцији амбасадора Србије:– Била је то прва амбасадорска конференција у историји Министарства спољних послова, а дипломате су имале прилику да чују шта је државна политика. То је пракса у свакој нормалној земљи и надамо се да ће прерасти у традицију. Нарочито је важан моменат у коме смо се састали, у сложеној ситуацији по питању очувања суверенитета и даљих европских интеграција. Свако је у кратким цртама причао о свом домену рада. Амбасадоре наредних дана чекају и брифинзи у матичним дирекцијама Министарства и када се врате у земље домаћина, то ће бити много "подмазанија дипломатска машина", са јасним инструкцијама како се понашати у времену које долази.
Да ли су амбасадорима саопштене мере из Акционог плана Владе у случају независности Космета:– Влада још ради на повезивању предлога сваког појединачног министарства и претпостављам да ћемо план усвојити до краја године. Са амбасадорима смо разговарали о свим могућим дипломатским мерама – према коме, како, којом динамиком их предузети. Наравно, нисмо улазили у детаље Акционог плана јер су они државна тајна.