Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Неопходно трајно одлагање нуклеарног отпада

Неопходно трајно одлагање нуклеарног отпада

Београд, 14. децембар 2007. године – Државни секретар Министарства науке Владе Републике Србије Уранија Козмидис-Лубурић изјавила је данас да је примарни задатак Програма нуклеарне декомисије Института за нуклеарне науке Винча (ВИНД) транспорт искоришћеног нуклеарног горива у земљу порекла, односно Руску Федерацију до краја 2010. године.

Козмидис-Лубурић је на конференцији за новинаре на којој је представљен поменути програм указала на то да је исто тако неопходно пронаћи и локацију трајног одлагања нуклеарног отпада који остаје у Србији.

Она је истакла да је Програм ВИНД значајан не само за Министарство науке већ и за читаву Србију, и подсетила на то да неодговарајући услови смештаја искоришћеног горива и радиоактивног отпада у Винчи већ дуги низ година представљају велики проблем.

Према њеним речима, Министарство науке ће упутити иницијативу Влади Србије за формирање стручног тела које ће пронаћи одговарајућу локацију за трајно одлагање нуклеарног отпада, која ће бити довољно удаљена од насељеног места, смештена испод нивоа земље и безбедна од емитовања зрачења и људског фактора.

Козмидис-Лубурић је навела да активности на спровођењу овог програма финансира то министарство од октобра 2004. године, а да значајну техничку и експертску помоћ пружа Међународна агенција за атомску енергију.

Научни саветник, менаџер и руководилац Програма Милан Пешић навео је да ВИНД чине четири подпројекта, при чему је један транспорт озраченог горива, које је највећи извор радиоктивности у Русији, а део је ширег програма који се спроводи у још 15 земаља из нашег окружења.

Овај подпројекат састоји се из неколико етапа, а коначан транспорт кошта 30 милиона евра, од којих одлазак горива у Русију, прерада и одлагање без паковања и транзиције кошта 19 милиона евра који још нису обезбеђени, рекао је Пешић.

Он је објаснио да је други подпројекат санација стања радиоактивног отпада у Винчи који се чува у два хангара који не задовољавају међународне стандарде, а која треба да буде завршена до краја 2008. године, док је трећи неодложно демонтирање реактора, а четврти заштита од зрачења.

Према његовим речима, за транспорт озраченог нуклеарног горива у Русију неопходно је потписивање два уговора, и то једног почетком 2008. године између влада Србије и Руске Федерације о преносу горива, и другог, транзитног уговора до средине следеће године између Србије, Русије, Мађарске и Украјине, односно земаља кроз које отпад треба да прође.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs